GeriDünya Normalleşme seferberliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Normalleşme seferberliği

Normalleşme seferberliği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) uzmanları, Suriye’ye dönmek isteyen kadın, çocuk ve ailelere psikolojik destek veriyor. 2017 sonuna kadar 100 bine yakın Suriyeli’nin dönüşü bekleniyor.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 24 Ağustos 2016’da başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Cerablus-Azez arasındaki bölgenin ardından terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen El Bab’a siviller dönmeye devam ediyor. Bugüne kadar 70 binin üzerinde Suriyeli bu bölgelere yerleşti. DEAŞ’tan temizlenen El Bab’da ise hayatın yeniden canlandırılması ve normalleşme sağlanması, altyapı çalışmaları, fırınların açılması, temiz su verilmesi, eğitim sağlanması ve hasar gören kamu binalarının onarılmasına (okul, hastane) yönelik çalışmalar devam ediyor. Eylül ayının sonuna kadar Türkiye’den siviller (öğretmen, doktor, hemşire, kepçe operatörü, karayolları işçileri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri) bölgeye gönderilecek. Altyapının tamamlanması ve güvenliğin sağlanmasından sonra ülkesine dönmek isteyen Suriyeliler buralara yerleştirilecek. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden bugüne kadar 20 bini El Bab’a döndü. 100 bine yakın Suriyeli’nin de dönüş için hazırlık yaptığı bildirildi.

PSİKOLOJİK DESTEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile BMMYK uzmanlarının ortak yürüttüğü çalışmada, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara savaş ve göç sonrası yaşamış oldukları sıkıntı, travma, kayıplar, yas süreci, stres gibi sosyal ve psikolojik sorunlar konusunda yardım ediliyor. Ayrıca, ülkelerine geri dönecek ailelere karşılaşacakları sorunlar anlatılıyor.

ENTEGRASYON ÇALIŞMASI

Türkiye’ye sığınan 3.5 milyon Suriyeli’nin toplumsal entegrasyonu için de çalışma yürütülüyor. Suriyeliler arasında yaygın olan “çocuk gelin” ve ikinci eş konusunda kadınlara eğitim veriliyor. Bakanlıkça, Türkçe ve Arapça hazırlanan broşürlerde de Suriyeli kadınlara hakları hatırlatılıyor. Broşürde, “Yasal evlilik yaşının 18 olduğu, resmi nikahın zorunlu olduğu, evlilik içi tecavüzün, kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin, insan ticaretinin suç olduğu, şiddet yaşandığında ya da şiddete tanık olunduğunda ulaşılması gereken başvuru mekanizmaları” anlatılıyor. Türkiye’de sokakta yaşayan, dilendirilen Suriyeli çocuklar için de alan taraması yapılmaya başlandı.

SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 27’Sİ ‘ASLA DÖNMEM’ DİYOR

Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan “Türkiye’deki Suriyeli Mülteci Akademisyen ve Üniversite Öğrencileri Araştırması”na göre, Suriyeli öğrenciler kendileri için umutlu olsa da ülkeleri için umutsuzlar. Araştırmada, Türkiye’deki üniversitelerde okuyan 14 bin 700 Suriyeli öğrenciyi temsilen 490 gençle ve 120 Suriyeli akademisyenle görüşüldü. Katılımcılara sorulan “Suriye’ye dönmeyi düşüyor musunuz?” sorusuna öğrencilerin yüzde 27’si net biçimde, “Asla dönmeyeceğim” yanıtını veriyor. Yüzde 52’si ise savaşın bitmesiyle ülkelerine dönebileceğini belirtiyor.
(Gülseven ÖZKAN)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle