GeriDünya ‘Nokta’ atışı yapıldı ve katil yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Nokta’ atışı yapıldı ve katil yakalandı

‘Nokta’ atışı yapıldı ve katil yakalandı
refid:12002189 ilişkili resim dosyası

Adli dilbilimin kurucularından sayılan İngiliz bilim adamı John Olsson yazdığı bir kitapla karşılaştığı akıl almaz cinayetleri anlatıyor. Kitabında anlattığı en ilginç olaylardan biri de, sadece bir noktalama işaretiyle çözdüğü bir cinayet vakası...

İNGİLİZ araştırmacı John Olsson, 300’den fazla cinayeti nasıl aydınlattığını son kitabı “Adapted from Wordcrime: Solving Crime Through Forensic Linguistics”de (Cinayeti Adli Dilbilimle Çözmek) anlattı. ‘Edebi parmak izi’ adını verdiği yöntemle yaptığı yazı tahlilleriyle, birçok cinayetin failinin bulunmasında rol oynadı. Polis müfettişi Garry Weddell, eşi Sandra’yı bir intikam planı hazırlayarak öldürdü. Müfettiş Weddell, mesleki deneyimlerine dayanarak hazırladığı planının kusursuz olduğunu düşünüyordu ve asla yakalanmayacağına inanmıştı ancak sadece bir ‘nokta’ onu hiç beklemediği şekilde ele verdi.

İntihar süsü verdi

2007’nin Ocak ayında, İngiltere’nin Bedfordshire kentinde yaşayan hemşire eşi Sandra’nın (44) başka bir ilişkisi olduğunu öğrenen 25 yıllık polis Garry, karısını önce kabloyla boğdu, sonra garajlarının tavanına asarak olaya intihar süsü verdi. İntihar notunu da tasarlayan müfettiş, mektubu daktiloda yazarken de plastik eldiven kullanarak geride hiç kanıt bırakmayacağını düşündü. İntihar mektubuna şöyle yazdı: “Garry. Bu notu daktiloyla yazdım. El yazısıyla yazsam okumayacağını biliyordum. Sana çektirdiklerim için özür dilerim...” Böylelikle, yazıdan yapılacak kimlik tahlilini de elimine etmiş oldu.

İmla hatası yakalattı

Olayı araştıran adli tıp uzmanları, polis müfettişi Garry Weddell’in ve eşi Sandra’nın daktiloda yazdığı başka yazıları incelediler. Bu karşılaştırmada ilginç bir sonuç ortaya çıktı: Kadının yapmadığı bir imla yanlışını kocası Garry sıkılıkla yapıyor ve hitaplardan sonra virgül değil nokta koyuyordu. İntihar mektubunu tekrar inceleyen adli tıp ekibi, mektubun başındaki ‘Garry’ hitabının sonuna nokta konduğunu fark edince, cinayet de ‘kusursuz’ olmaktan çıktı ve açıklığa kavuşmuş oldu. Polis müfettişi Garry, mektubu yazarken karısı gibi virgül değil de nokta kullanmıştı ve bu küçük ‘nokta’ intihar süsü verilmiş cinayeti aydınlatmaya yetti. Bu kanıtın ışığında tutuklanan Garry Weddell, karısını öldürmek suçuyla yargılanıyor.

Film gibi cinayet

GARRY Weddell, eşi Sandra’yı ‘Kusursuz Cinayet’ (A Perfect Murder) filmindeki gibi bir plan hazırlayarak öldürdü. 1998 yapımı, Michael Douglas ve Gwyneth Paltrow’un başrollerini paylaştığı ‘Kusursuz Cinayet’ isimli filmde de, kıskanç bir koca ve onu aldatan eşinin cinayetle biten hikayesi anlatılıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle