GeriDünya Noel'de internet alışverişi patladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Noel'de internet alışverişi patladı

İngiltere'de kamuoyu araştırma kuruluşu Gallup'un The Daily Telegraph gazetesi için yaptığı bir araştırmaya göre, ülkede nüfusun yarısı internet kullanıyor ve bunların yüzde 43'ü noel alışverişlerinin hiç değilse bir bölümünü bilgisayar ekranı karşısında oturarak bitirdi.

Gallup, noel öncesinde internetten yapılan alışverişler, kutlamalar boyunca gönderilen e-mailler ve son olarak da noel sonrası alışverişleri sırasında hep internete başvuran İngiliz halkının sonuçta noel'i bir çeşit ''internet festivali''ne çevirme eğilimi içinde olduğuna dikkati çekti.

E-MAİL'LERDE BÜYÜK ARTIŞ

Elektronik posta mesajlarındaki artışın son derece keskin olduğunu hatırlatan gazete, noel tatili boyunca 10 yaşına kadar olan gruptaki kişilerin yakınlarına en az 57 e-mail gönderdiğini, bu rakamın 11-20 yaş grubu arasında 18, 21-30 yaş grubu arasında 5 ve 31 yaşındakilerden büyükler arasında da 5 olduğunu bildirdi.

The Daily Telegraph, e-mail mesajı gönderme eğiliminin noel kartı gönderme alışkanlığını ise ortadan kaldırmadığına işaret etti.

Gazeteye göre, İngiliz halkı bu yıl yakınlarına hem geleneksel tebrik kartları yolladı, hem de bununla yetinmeyip elektronik postayla kutlama tekrarladı.

MAĞAZALARA DARBE

Gallup'un araştırması on-line alışverişin de özellikle 35 yaşın altındaki yaş grubu için bir noel klasiği haline gelmeye başladığına dikkati çekti.

İngiltere'de iç piyasa şimdi halkın yaşamında en az noel tatili kadar önemli bir gelişme oluşturan ve yarın başlayan kış dönemi ucuzluğunu bekliyor. Tahminler internet kanalıyla alışverişin ucuzluk döneminde de artacağı ve vitrin önünde gezinme alışkanlığına büyük bir darbe vuracağı yönünde.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle