GeriDünya Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı ama AIDS konusunda karamsar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı ama AIDS konusunda karamsar

Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı ama AIDS konusunda karamsar
refid:10056030 ilişkili resim dosyası

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Fransız bilim adamları Francoise Barre-Sinoussi ve Luc Montagnier’in AIDS’e neden olan HIV’i buldukları, Alman bilim adamı Harald zur Hausen’in de rahim ağzı kanserine yol açan "İnsan Papilloma Virüsü"nü (HPV) keşfettiği için, 2008 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldükleri belirtildi.

Nobel’i paylaşanlardan Fransız bilim kadını Francoise Barre-Sinoussi, bugün AIDS aşısı çalışmalarının "bir dizi başarısızlık" olduğunu söyledi. Luc Montagnier’le birlikte, AIDS’e yol açan virüs olan HIV’i keşfettikleri için ödüle layık bulunan Barre-Sinoussi, 25 sene önce virüsü bulduklarında AIDS salgınını durdurabileceklerini düşündüklerini belirterek, "O zamanlar çok safmışız" dedi. Barre-Sinoussi, "Virüsün keşfinin bize virüs hakkında çabucak daha fazla bilgi sağlayacağını, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini, küresel bir salgının önüne geçecek aşının bulunmasını sağlayacağını safdillikle düşünmüştük" dedi. Barre-Sinoussi, "Bu noktada, şimdiye kadarki aşı çalışmalarının bir dizi başarısızlık olduğunu söylemeliyim. Bu başarısızlıklar virüsün insanoğluyla etkileşiminin karmaşıklığından kaynaklanıyor" dedi.

Heidelberg’deki Alman Kanser Araştırma Merkezi’nde çalışan Harald zur Hausen Hausen, rahim ağzı kanserine yol açan virüsü 1980’lerin başında keşfetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle