GeriDünya Niyeti kötü değildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Niyeti kötü değildi

‘‘Osmanlı Irak'ta sömürgeci güçtü’’ sözleriyle Türkiye'de tepki uyandıran Paul Bremer'a Washington'dan destek geldi. Bir ABD yetkilisi, ‘‘Iraklılar Türkleri eski egemen güç olarak algılıyor. Bremer de bu hissiyatı ifade etti. Başka bir amacı yoktu’’ dedi.

Hürriyet''e konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, ABD'nin Irak'taki valisi Paul Bremer'in Osmanlı'nın da sömürgeci güç olduğu yolundaki açıklamalarının Türkiye'yi rahatsız etmemesi geriktiğini savundu. Aynı ABD yetkilisi, ‘‘Türkler'in, yıllarca Irak'ta ve bölgede egemen bir güç olarak kaldığı bir gerçek. Paul Bremer de, bunu söyledi. Başka bir amacı yoktu’’ dedi.

Ancak, bu ABD yetkilisi, ‘‘Iraklılar da Türkler'i bu şekilde algılıyor. Paul Bremer, bir anlamda, Iraklılar'ın tarihe ve geçmişe dayanan hissiyatlarını da ifade ediyordu’’ ifadesini kullandı.

Üst düzey ABD yetkilisi, Türk askerinin Irak'ta konuşlanmasının, ‘‘eski dönemin olumsuzluklarını ateşlemeyecek şekilde ve bütün negatifler asgariye indirilerek gerçekleşmesi gerektiği’’ görüşünü de savundu. Bu ABD yetkilisi, ‘‘Bütün bu konular ve diğer bir dizi sorunun çözüme kavuşturulması, hareket ederken de süper dikkatli olunması gerekiyor. Bu aşamada, bunları aşmak zor görünüyor. Ama, yavaş da olsa, askeri temaslar sürüyor’’ diye konuştu.

Türk birliğinin Irak'ta istikrara katkıda bulunacağı görüşünün ‘‘hala geçerli’’ olduğunu da ifade eden aynı yetkili, ‘‘Doğruyu söylemek gerekirse kendi içimizdeki farklı bakış açıları da devam ediyor. Aynı devlet kurum içinde, Türkiye'den sorumlu olan bir daire ile Irak'tan sorumlu olan bir bölüm, Türk askerinin konuşlanmasına farklı bakabiliyor’’ dedi.

Çeşitli diğer ABD yetkilileri ise, Irak Geçici Konseyi'nin Türk yetkililer ile görüşme talebi olduğunu ve Bremer'in de ‘‘bu temasların yararlı ve yardımcı olacağı’’ düşüncesini taşıdığı için ‘‘görüşsünler’’ dediğini kaydettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle