GeriDünya Nixon'dan 'öneriler': Türkiye K. Irak'ı işgal etsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nixon'dan 'öneriler': Türkiye K. Irak'ı işgal etsin

New York Times gazetesinin tanınmış köşe yazarlarından William Safire, 1994'te ölen eski başkan Richard Nixon ile ''cep telefonuyla yapılmış hayali bir konuşmaya'' dayanarak, ''köktendinci Müslümanlara karşı Türk kartının oynanması'' tavsiyesinde bulundu. Yazıda Türkiye'nin, Kuzey Irak'ı işgal etmesi, burada otonom bir bölge oluşturması ve Kerkük petrollerini işletmesi önerisi de yer aldı.

Soru-cevap şeklindeki makalenin bazı bölümleri şöyle: 

 Afganistan'daki savaşın gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Nixon: Sen buna savaş mı diyorsun?

 Siz olsaydınız birkaç tümen asker mi yollardınız?

Nixon: Büyük strateji oluşturmak lazım.

 Yani?

Nixon: Gerçek düşmanını tanı. Bu düşman sadece bin Ladin ve onun terörist hücreleri değil. Asıl düşman, tüm İslam dünyasını ele geçirmek isteyen hareket. Bu sakallılar ve onları koruyanlar, Suudi ve Kuveyt petrollerini ele geçirmek istiyorlar. Bu sayede nükleer ve biyolojik silaha sahip olacaklar ve ılımlı Müslümanlar ile tüm Hıristiyan ve Musevi 'kafirleri' yok edecekler.

 Peki onları nasıl durduracaksınız?

Nixon: Komünistleri böldüğümüz gibi onları da böleceksin. Sovyetlere karşı Çin kartını oynamıştık. Şimdiki kuşağın elindeki kart ise Türk kartı. Türkiye laik bir Müslüman devlet ve çok güçlü bir orduya sahip.

 Türkler 100 kadar komando yollamayı kabul ettiler. Yani daha fazlasını mi isteyelim diyorsunuz?

Nixon: Ben olsaydım Ankara ile bir anlaşma yapardım. Ankara sınırı geçip Irak'ın kuzeydeki 3'te 1'lik bölümünü işgal ederdi. Uçuşa kapalı bölge olan bu kesim şimdi Kürtlerin elinde. Türkiye'nin parçası olacak kesimde Saddam Hüseyin'in ürettiği petrolün yaklaşık yarısını üreten Kerkük bulunuyor.  

 Bu savaş anlamına gelmez mi?

Nixon: Saddam'ın biyolojik ve nükleer silah tehditleriyle çabuk bir savaş. Hava koruması ve Güvenlik Konseyi'nden sağlayacağımız destekle Türkiye'nin Bağdat'ta dost bir hükümet kurmasını sağlayabiliriz. Kurtulan Iraklılar da güneyden kendi petrollerini pompalamaya başlarlar.

 Peki bunun Türklere yararı ne?

Nixon: Önce büyük para. Kuzey Irak'tan günde 2 milyon varil petrol çıkıyor. AB de bu durumda Türklere kucak açacaktır. İkincisi, Türkiye Irak'taki parçayı otonom bir bölge haline getirerek, kendi iç Kürt sorununu da çözmüş olur.

 Bu yeni sınırların çizilmesi anlamına geliyor. Arap ülkeleri Irak'ın parçalanmasından endişe duyarlar.

Nixon: Türkler Müslüman fakat Arap değiller. Suriye terörist eylemlerin merkezi olduğunda Türkiye sınıra asker yığdı ve Şam terörist lideri sınır dışı etti. O şimdi Türkiye'de hapiste. Ayrıca yeni sınırlar öyle büyük bir sorun da değil. Irak'ın kendisi bile 20. yüzyılda İngiltere tarafından oluşturulmuş bir ülke. İsrail sadece 50 yıl önce devlet haline geldi. Yakında zaten bir de Filistin devleti oluşacak. Yeni zamanlara yeni sınırlar.

 Peki bin Ladin ve Afganistan'ın cezalandırılması ne olacak?

Nixon: Ortadoğu'da para ve iktidarın akışını değiştir, bin Ladin ve adamları olgun bir meyva gibi kucağımıza düşerler. Ne ağır müttefik kayıpları, ne ''bombardımanı durdurun'' gösterileri, ne Taliban, ne de biyolojik silah tehdidi kalır. Neyse ara beni Rusya'yı da konuşalım. Bu Allah'ın cezası cep telefonunu nasıl kapatıyorsunuz?


Yorumları Göster
Yorumları Gizle