GeriDünya Nikiforos gerginliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nikiforos gerginliği

Rumlar, Türkiye ve Yunanistan’ın 3 yıldır uyguladığı Kıbrıs’ta askeri tatbikat yapmama kararını tek yanlı bozdu. Papadopulos Yönetimi, Rum-Yunan ortak askeri doktrini çerçevesindeki Nikiforos tatbikatını önümüzdeki hafta gerçekleştirme kararı aldı. Yunanistan ise, adada askeri gerginliğe yol açan tatbikata bu defa katılmayacağını açıklayarak Rumları yalnız bıraktı.

GÜNEY Kıbrıs Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada uzun süredir tartışılan Nikiforos tatbikatının hava, deniz ve kara kuvvetlerinin katılımıyla 18-23 Ekim tarihleri arasında düzenleneceğini duyurdu. Tatbikata Rusya’dan yeni alınan MI-35 tipi savaş helikopterlerinin katılacağı da belirtildi. Rum-Yunan ortak askeri doktrini çerçevesinde yapılan Nikiforos askeri tatbikatına bugüne kadar Yunanistan, Toksotis tatbikatı ile katılıyor ve hava kuvvetlerini adaya gönderiyordu. Ancak Yunanistan Savunma Bakanı Spilyos Spilyopulos geçtiğimiz günlerde, Nikiforos tatbikatıyla ortak gerçekleştirdikleri tatbikatın yapılmayacağını açıkladı ve Rumları yalnız bıraktı.

Rum Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis ise bu durumun Rum-Yunan askeri doktrininin zedelendiği anlamını taşımayacağını duyurdu.

Türkiye 3 yıl öncesine kadar bu tatbikatlara KKTC ile düzenlediği Toros tatbikatı ile karşılık veriyordu. Toros tatbikatında Türk savaş uçakları KKTC’ye iniyordu. Rum yönetimi, Türkiye’nin bu defa KKTC ile ortak düzenlenen Barbaros deniz tatbikatı ile karşılık vereceğini savundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle