GeriDünya Nijerya'da din çatışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nijerya'da din çatışması

NİJERYA'da şeriat isteyen İslamcılar ile Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Çatışmaları bastırmak için ordu da devreye girdi.

Nijerya'da Hıristiyan-Müslüman tansiyonu 15 yıllık diktatörlüğün ardından geçen yıl Hıristiyan Olesegun Obasanjo'nun devlet başkanlığına getirilmesiyle yükselmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ise ülkenin kuzeyinde bir eyalette şeriat ilan edildi.

Kaduna kentinde yaşayan Müslümanlar, söz konusu kentte de şeriat ilan edilmesini talep ettiler. Bunun üzerine binlerce Hıristiyan, yollara dökülerek Müslümanlar'ın bu talebini protesto etti. Müslüman ile Hıristiyanlar arasındaki bu zıtlaşma korkunç bir gerginliğe dönüştü.

BİR YILDA BİN ÖLÜ

Obasanjo, iktidara geldiğinden bu yana etnik ve dini çatışmalardan yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetti. Önceki gün Müslüman ve Hıristiyan çeteler arasında patlak veren çatışmada ise onlarca kişi öldü. Otobüs ve otomobilleri ateşe veren saldırganlar, Kaduna'yı cehenneme çevirdi. Kent sokaklarında hala cesetlerin bulunduğu bildiriliyor.

Polisin eylemleri kontrol altına alamaması üzerine ordu da devreye girdi. Başkent Abuja'da açıklama yapan bir Enformasyon Bakanlığı yetkilisi, ‘Kaduna’daki dini değil, daha çok siyasi çatışmalardır' dedi.

Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın yaklaşık nüfusu 108 milyon. Nüfusun yaklaşık % 50'si Müslüman, % 40'ı Hıristiyan. Zamfara kentinden sonra diğer kentlerde de şeriat uygulamalarının kabul edilmesi gündemde. Ancak şeriatın sadece Müslümanlar'a uygulanacağı, Hıristiyanlar'ı kapsamayacağı söyleniyor. Kaduna eyaleti ise Zamfara'ya göre daha karmaşık bir nüfus yapısına sahip. Hem Hrıstiyanlar, hem de Müslümanlar çoğunlukta olduğunu iddia ediyor.

Kosova da karışık

Afrika'da Nijerya'dan, Asya'da Endonezya'ya dünyanın birçok ülkesinde din çatışmaları yaşanıyor. Bu arada Kosova’da Arnavut ve Sırplar’ın ayrı bölgede yaşadığı Mitroviça'da gergin günler yaşanıyor. Kentin bölünmüşlüğünü protesto etmek isteyen Arnavutlar'ın Sırp bölgesine geçmeye çalışması üzerine KFOR askerleri müdahale etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle