GeriDünya Nijerya ordusu çoğu kadın 76 kişiyi Boko Haram'dan kurtardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nijerya ordusu çoğu kadın 76 kişiyi Boko Haram'dan kurtardı

Nijerya ordusu çoğu kadın 76 kişiyi Boko Haram'dan kurtardı
refid:29690551 ilişkili resim dosyası

Nijerya ordusu, ülkenin kuzeydoğusundaki Maiduguri kentinde Boko Haram örgütü ile girilen çatışmanın ardından çoğu kadın ve kız çocuğu 76 kişinin kurtarıldığını bildirdi. Boko Haram'ın merkezi olan şehirdeki operasyonda birçok militanın ölü ve sağ olarak ele geçirildiği belirtildi.

Kawari köyünden kaçırılan ve Maiduguri'ye 40 kilometre mesafedeki Walimberi'deki militan kampına götürülen Yagana Kyari adlı kadın, özgürlüğüne kavuştuktan sonra basına yaptığı açıklamada, "Ölümü bekliyorduk, bizi sık sık tehdit ediyorlardı. Her zaman aç bırakıldık" dedi.

Ordu sözcüsü Albay Tanko Gusau, "5'i yaşlı erkek, 59 kadın ve çocuk bugün, 12 kız çocuğu ise Çarşamba günü Kilakisa'dan kurtarıldı. Çatışmada birçok terörist öldürüldü" diye konuştu.

Nijerya ordusu çoğu kadın 76 kişiyi Boko Haramdan kurtardı


Nijerya ordusu Mart ayında örgüt elindeki yüzlerce rehineyi kurtarmış, kuzeydoğuda Boko Haram'ın kontrolüne giren birçok kasabayı geri almıştı. Boko Haram, Nisan 2014'te Chibok kasabasından 300'e yakın kız öğrenciyi kaçırarak dünyanın birçok yerinde protesto edilmişti.

Mayıs ayında iktidara gelen eski asker Muhammed Buhari, Boko Haram'la mücadele için yeni komutanlar atadı. Buhari, dün komşu ülke Kamerun'a yaptığı ziyarette meslektaşı Paul Biya ile 1700 metrelik sınırda örgüte karşı ortak mücadele anlaşması imzaladı. Anlaşma ile örgütle mücadele edecek Nijer, Nijerya, Kamerun ve Çad askerlerinden oluşan 8 bin 700 kişilik ortak askeri güce daha fazla destek verilmesi kararlaştırıldı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle