GeriDünya Nezan: Türk ordusu kumar oynadı, kaybetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nezan: Türk ordusu kumar oynadı, kaybetti

PARİS Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, Türkiye'deki seçimlerin son derece adil ve özgürce geçtiğini belirterek, DTP'li bağımsız milletvekillerinin TBMM'ye girmesini, ‘Kürt sorununun çözülmesi açısından büyük bir fırsat' olarak niteledi.

Nezan, 22 Temmuz seçimlerini değerlendirirken, Meclis'te hatırı sayılır sayıda partinin temsil edileceğini söyledi. Kendal Nezan, “Şu ana kadar aldığımız haberlere göre seçimler son derece dürüst, özgür bir havada gerçekleşmiş. Dolayısıyla bu, Türkiye tarihine geçecek bir demokratik kanıttır. Bunun Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri için de olumlu bir durum olduğunu düşünüyorum. Türk demokrasi sahnesini ne şekilde eleştirirsek eleştirelim, seçimin gerçekleşme biçimi son derece olumlu. Bunu da tebrik etmek gerekir. Bu güzel bir şey” diye konuştu.

“SAVAŞ YERİNE, MECLİS'TE TARTIŞMA OLSUN”

Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesini arzuladığını belirten Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Nezan, seçimlerde Kürt düşmanlığını öne çıkaran partilerin beklenen rağbeti görmediğini söyledi. Nezan, DTP’nin desteklediği, seçimi kazanan bağımsız milletvekillerine ilişkin olarak, “MHP'nin aşırı milliyetçi ve Kürtler'e düşman vekilleriyle diyalog kurmakta zorlanacaklardır. Ama dağlarda orduyla PKK'lılar arasında savaş yapılmasındansa parlementoda sert, hatta çıkar çatışması içeren tartışmaların yaşanmasını tercih ederim” dedi.

Kürt kökenlilerin yoğun yaşadığı birçok şehirde AKP'nin birinci gelmesinin doğal olduğunu vurgulayan Kendal Nezan, bu bölgelerde DTP'yi çok radikal ve partizan bulan Kürtler'in yaşadığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“AKP'nin birlikte yaşama politikası var. Bölgedeki bazı AKP milletvekillerini de tanıyorum. Bu kişiler, Kürt kimliğine bağlılar; evlerinde Kürtçe konuşuyorlar. Kürt toplumuyla bağları var. Kimi Kürtler ‘Biz Müslümanız. Ama Kürt Müslümanı'yız' diyorlar. DTP onların duyarlılıklarını içeren bir parti değil. Dolayısıyla onlar da AKP’ye oy veriyorlar.”

“KÜRTLERİN LİBERAL BİR PARTİSİ OLMALI”

Bölgedeki siyasi boşluğu AKP'nin doldurduğunu anlatan Paris Kürt Enstitüsü Başkanı, “Ben Kürtler'in liberal bir partisi olması gerektiğini düşünüyorum. Liberal, hatta liberal-muhafazakar bir parti. Çünkü Kürt seçmenlerin bir kısmı muhafazakar. Bu talebi siyasete tercüme edemezseniz, insanlar, bölge için çok uygun politikalar üreten AKP lehine oy kullanır. Kısacası siyasi boşluğun tamamı Kürt partileri tarafından doldurulmuş değil. Çünkü bunu yapacak bir Kürt partisinin kurulmasına izin verilmedi. Dolayısıyla bu boşluğu AKP dolduruyor. Ama bu değişebilir” diye konuştu.

“MÜDAHALE İÇİN HİÇBİR GEREKÇE YOK”

Kendal Nezan, 13 Temmuz tarihinde Fransız Liberation gazetesinde imzasıyla yayınlanan ve Türk Ordusu'nun Kuzey Irak'a müdahale olasılığını ‘tehdit’ olarak tanımlayan yazısına ilişkin soruya şu karşılığı verdi:

“Mantık olarak, seçimlerin yapılması ve yeni hükümetin güçlü bir çoğunlukla kurulmasının ardından Kuzey Irak konusunda daha gerçekçi, akla yakın bir tutum bekleyebiliriz. Kuzey Irak’a müdahale için hiçbir gerekçe olmadığı gibi bunun amacı da belirsiz. PKK sorunu var tabii. Ama Sayın Erdoğan’ın da söylediği gibi, PKK militanlarının 3'te 2'si Türkiye'deki dağlarda bulunuyor.”

“TÜRK ORDUSU KUMAR OYNADI, KAYBETTİ”

Nezan, PKK sorununu tamamen askeri yöntemlerle çözmenin mümkün olmadığını, bunun dünyadaki örneklerin kanıtlandığını öne sürerek, “Bütün Avrupa ülkelerinde bu tür sorunlar yaşandı ve çözüldü. Tony Blair'in İngiltere'si İskoçya sorununu, Galler sorununu geniş özerklikler tanıyarak çözdü. İrlanda sorunu da aynı şekilde. İspanya da bu sorunları çözmesini bildi. Dolayısıyla Türkiye de bunları çözme cesaretini göstermeli” diye konuştu.

Nezan, seçim sonuçlarının alınmasıyla birlikte Kuzey Irak’a bir askeri müdahale olasılığının düştüğünü kaydederek, “Bu, Ordu’nun, CHP ve MHP oylarını yükseltmek için oynadığı bir kumardı. Ama kaydadeğer bir sonuç vermedi” dedi.

Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana'nın çok eleştirilen ‘eyalet sistemi' önerisine değinen Kendal Nezan, gelişmiş demokrasilerde hiçbir konunun tabu kabul edilemeyeceğini ve Türkiye'nin girmek istediği Avrupa Birliği’nde çok sayıda federal devlet olduğunu anlattı. Nezan, “Leyla Zana, federalizmden bahsetti. Bu bir cinayet değil. Ama bunu tartışmak lazım. Bence bu, Türkiye'deki Kürt sorunu için çok güzel bir çözüm olabilir. (Leyla Zana) Kürdistan'dan söz ediyor. Sultan Hamit döneminde de ‘Kürdistan' deniyordu. Birinci TBMM'de de 1924 yılına kadar Kürdistan'dan gelen milletvekilleri vardı. Sonra Atatürk 1924 yılında bütün bunları değiştirdi” diye konuştu.

“BASKIN ORAN’I ENGELLEMEK HATAYDI”

Kendal Nezan, İstanbul 2'nci Bölge bağımsız milletvekili adayı Baskın Oran’ın seçilememesini üzüntüyle karşıladığını belirterek, şu görüşleri savundu:

“Baskın Oran, aynı Orhan Pamuk gibi, Türkiye'yi, Türk demokrasisini, Türk elitlerini onurlandıracak bir isim. Kendisini tanıyorum. Birkaç kez görüşme fırsatım olmuştu. Demokrat, açık bir entelektüel. Tartışmalarda, Türkiye’nin demokratikleşmesinde çok önemli rol oynayabilecek birisi. Dolayısıyla eğer başka bir aday konduysa oraya, evet, bence hata edildi.”

“KÜLTÜREL VE EĞİTİCİ BİR KANAL KURACAĞIZ”

Kendal Nezan bir televizyon kanalı kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, daha sonra ayrıntılı bilgi sonra vereceklerini kaydederek, “Kürtçe yayın yapacak kültürel ve eğitici bir televizyon kanalı üzerinde çalışıyoruz. Avrupa ve Yakın Doğu'daki Kürtler tarafından izlenebilecek. Avrupa'da stüdyolarımız olacak. Kuzey Irak'ta da olacak. İran, Suriye Kürtleri'ni de etkilemeye çalışacağız” dedi. Nezan, yeni kuracakları televizyon kanalının kim tarafından ve nasıl finanse edileceğine ilişkin bilgi vermedi.

Terör örgütü PKK’nın önde gelen isimlerinden Rıza Altun’un Fransa’dan çıkış yaparak Avusturya üzerinde Kuzey Irak’a kaçtığını gazetelerden öğrendiğini belirten Nezan, konunun Fransız adaletini ilgilendirdiğini, Altun'un şu anda nerede bulunduğunu bilmediğini söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle