Dünya Haberleri

DÜNYA

  Newsweek: Türkiye'nin AB hevesi azaldı

  ANKA
  14.08.2006 - 12:23 | Son Güncelleme:

  Amerikan Newsweek dergisi Türk halkının AB üyeliğine verdiği desteğin düştüğü, küçük ve orta ölçekli işletmelerin AB’ye gösterdiği ilginin de azaldığını savundu.

  Dergide "Şüpheler" başlığıyla Owen Matthews tarafından kalema alınan makalede, "Bir zamanlar AB bir şekerci dükkanıydı ve Türkiye yüzünü bu dükkanın camına dayamış hevesli bir çocuktu. İki yıl önceki anketlerde Türkler’in yaklaşık yüzde 70’i AB’ye üyeliği destekliyordu. Ancak şimdi müzakerelerin başlamasından sadece aylar sonra bu oran yüzde 43’e düştü" denildi.

  Haber yorumda, bu durumun en önemli sebebi olarak Kıbrıs konusunda yaşanan sürtüşmeler gösterildi. Kıbrıs konusunda daha fazla taviz vermesi istenen Türkiye’nin Brüksel’in zorbalığına maruz kalmış gibi hissettiği ve ulusal gururu incinen bir çok Türk’ün AB rüyasının darbe aldığı kaydedildi.  Bu konudaki esas ince noktanın ise Türkiye’de GSYH’nın yüzde 55’ini, istihdamın da yüzde 70’ini karşılayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin,(KOBİ), "AB üyeliğine hissettikleri hevesin azalması" gösterildi.

  'STANDARTLAT İFLAS GETİRİR'

  Newsweek, kobilerdeki bu ilgi azalmasının nedeni olarak da 80 bin sayfayı aşan AB yönetmeliğinin üye ülkelerden istediği standartların karşılanmasının çok pahalıya mal olmasını gösterdi. AB’nin hava ve suyun kalitesinden, satılan muzların şekline kadar her şeye standart getirdiğini, ancak bu standartlara uymanın Türk ekonomisi için çok büyük yük oluşturduğu, örneğin sadece tarım sektörünün reformu için 10 yılda 76 milyar dolara ihtiyaç bulunduğu belirtildi. Derginin görüştüğü küçük ve orta ölçekli işletmelerin yöneticileri AB standartlarına tamamen uymaya çalışmaları durumunda iflasla karşı karşıya kalabileceklerini anlattılar. Haberde, İstanbul dışında bir işletme sahibi olan Mehmet Yazıcı’nın AB standardına uymaya kalkması durumunda eski Doğu Bloku’ndan gelme makinelerini değiştirmesi gerektiği, paketleme için 18 yaşından küçük çocukları parttime çalıştırma imkanının kalmayacağı anlatıldı. Yazıcı’nın şu yorumlarına yer verildi: "Maliyetim Almanya ile aynı olursa nasıl rekabet edebilirim. Bu yeni makinelerin parasını kim verecek?"

  UCUZ İŞGÜÇÜ AVANTAJI KAYBOLDU

  Newsweek maaşlarda yaşanan enflasyon nedeniyle Türkiye’nin ucuz işgücü avantajını diğer Doğu Bloku ülkelerine göre kaybettiğini, ülkede en ucuz iş gücünün geçtiğimiz 5 yılda yüzde 41 arttığını yazdı. belli başlı seramik üceriticilerinden Eczacıbaşı’nın ucuz işgücü nedeniyle yeni fabrikasını Moskova’da açtığına dikkat çekildi. Bütün sıkıntılara karşın AB üyeliği sürecinin devamının, ekonomide şokların yaşanmaması ve son yıllarda yapılan benzeri görülmemiş reformların sürmesi açısından gerekli olduğu vurgulandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı