GeriDünya New York'ta Türkiye coşkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York'ta Türkiye coşkusu

New York'ta Türkiye coşkusu
refid:14817299 ilişkili resim dosyası

New York'ta büyük coşkuyla düzenlenen 29. Türk Günü Festivalinde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

NEW YORK TÜRKLERLE COŞTU / FOTO GALERİ

TADF BAŞKANI KÜRSÜDE BAYILDI

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in konuşma yaparak Türk toplumuna seslendiği Türk Günü Festivalinde, TBMM milletvekilleri, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Brooklyn Belediye Başkanı Marti Markowitz de konuşma yaptılar.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yaptığı konuşmada, Türkiye'den gelerek New York'ta Türk toplumunun Türk Günü Festivaline katılmak istediklerini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin insan haklarına saygılı bir devlet olduğunu anlatan Yakut, Türkiye'nin geçmişinde de bugün de tüm insanlara hoşgörüyle yaklaştığını ifade etti. 1915 olaylarına ilişkin olarak tarihin tahrip edilmek istediğini söyleyen Yakut, bu tür iddiaların Medeniyetler İttifakı gibi girişimlere engel teşkil ettiğini belirtti. Yakut konuşmasında, Ermenistan'ın ilk başbakanı Hovhannes Katchaznouni'nin Ermeni iddialarının asla doğru olmadığını o dönemde kendisinin söylediğini de vurguladı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen, Türk toplumuna seslenerek yaptığı konuşmada, New York'ta Türk bayraklarının göklerde olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Sizlerle birlikte olmak için, sizin heyecanınızı paylaşmak için buradayız ve şuna inanın ki nerede bir vatandaşımız varsa, Türkiye de oradadır. Nerede bir Türk varsa, Türkiye oradadır, bundan emin olabilirsiniz. Bu coşkunun, bu heyecanın devamını diliyorum" dedi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da Türk toplumunun, Türk Gününde "tek bayrak, tek toprak idealinde birleştiğini" ve bu birlik ve beraberliğin her zaman devam etmesini istediklerini söyledi.

Washington Büyükelçisi Namık Tan ise ABD'deki Türk toplumunun her bir temsilcisinin, aynı zamanda güçlü Türkiye'nin "birer büyükelçisi" olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Sizlerin desteği bana güç veriyor, ABD'deki tüm temsilciliklerimiz sizlerin hizmetindedir, sizlere tek yegane önerim, birlik ve beraberlik içinde olmanızdır, çünkü o zaman daha güçlü olacağız. Hepiniz kendinize güveniniz, çok güçlü bir ülkenin buradaki mensuplarısınız. Ne mutlu Türküm diyene" dedi.

New York Başkonsolosu Samsar da 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün bağımsızlık mücadelesini başlattığını, bundan 29 yıl önce "bir avuç Türk vatandaşının New York'ta ellerinde Türk bayraklarıyla Ermeni terörünü telin etmek için yürüyüş başlattığını" söyledi.
Samsar, şöyle konuştu: "Bu sayı zamanla yüzlere, binlere, belki bugün onbinlere ulaştı. Ama bugün terörü telin için değil, elimizde bayraklarla, içimizde vatan sevgisiyle Türkiye için buradayız. Bugün birlik beraberlik var, Türkiye var, Ne Mutlu Türküm diyene."

NEW YORK YEREL TEMSİLCİLERİ

Türk Günü Festivaline New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in yardımcılarından İran asıllı Amerikan vatandaşı Nazli Pervazi de katıldı. Konuşmasına Türkçe "Merhaba" diye başlayan Pervazi, kendisini Türklere çok yakın hissettiğini, Bloomberg'in bu sabah Türk toplumu temsilcileriyle de kahvaltılı toplantıda biraraya geldiğini ve Türk toplumuna en iyi dileklerini ilettiğini söyledi.

"Türk dostu olarak bilinen" Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz de konuşmasında, gülümseyerek kendisini "Türk Yahudisi" gibi hissettiğini belirtip, Türkçe "Merhaba Arkadaşlar" dedi. TADF Başkanı Boztepe ve New York Başkonsolosu Samsar'ın çok yoğun çalıştıklarını ve Türk toplumunu, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğini kaydeden Markowitz, Dünya Turizm Örgütünün bu yılki verilerine göre dünyada en çok ziyaret edilen 7. ülke olan Türkiye'ye 3 kez gittiğini, Brooklyn'nin de Türklerin ABD'deki evi olduğunu söyledi. ABD'deki Türklerin topluma büyük katkılarını olduğunu anlatan Markowitz, bu isimler arasında başta Dr. Mehmet Öz, Coca Cola'nın CEO'su ve Başkanı Muhtar Kent'in geldiğini kaydetti. Markowitz, sözlerinin sonunda, "Ne Mutlu Türküm Diyene" dedi ve büyük alkış aldı.

ÖZGENER VE HIDDINK

Türk Günü Festivaline (A) Milli Futbol Takımı oyuncularıyla gelen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, buraya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. 29 Mayıs'a kadar ABD'de bulunacaklarını ve maçların devam edeceğini belirten Özgener, milli takımın Çek Cumhuriyeti'ni 2-1 yendiğini anımsatarak, kendilerini destekleyen Türk taraftarlara teşekkür etti.

Teknik direktör Guss Hiddink de maçta kendilerini desteklemeye gelen tüm Türk taraftarlarının takıma daha da coşku verdiklerini belirterek, onlara teşekkür etti.

BURAK KUT VE KENAN DOĞULU DA SAHNE ALDI

Türk Günü Festivalinde konuşmaların ardından Mehter takımı gösterileri ve halk dansları izleyenleri coşturdu. Festivalde Ege Üniversitesi Konservatuvarı ve TRT sanatçılarından Hale Okdan Yamaner, Türk halk müziği şarkıları, diğer TRT sanatçısı Tarkan Erkan da Anadolu Rock müziği türündeki şarkılarıyla izleyenlerin büyük beğenisi kazandı.

Şarkıcı Ufuk Bigay'ın konserinin ardından Burak Kut ve Kenan Doğulu da sevilen şarkılarını seslendirdiler ve izleyenleri coşturdular. Kenan Doğulu, sahneye beyaz takım elbise ve kırmızı spor ayakkabılarla çıktı. Türk bayraklarıyla kaplanan festival alanında gün boyunca Türk yemekleri de satıldı.

Festivali ABD'de bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, AK Parti Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, MHP İstanbul Milletvekili Mithat Melen, AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, Çorum belediye başkanı ve valisi de protokolde izlediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle