GeriDünya New York'ta Türk günü yürüyüşü yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York'ta Türk günü yürüyüşü yapıldı

ABD'nin New York kentinde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen 27. geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ve festivali, çok büyük bir katılımla ve coşku içinde kutlandı.

Manhattan'da 56. Cadde ile Madison Avenue köşesinden başlayan yürüyüş, Türkevi'nin hemen yanındaki Dag Hammarskjold Parkı'nda sona erdi. Son derece renkli görüntülerin yaşandığı yürüyüşe, TADF'ye bağlı dernekler ile Türkiye'den gelen ekipler katıldı. Yürüyüşü izlemeye ve festivale katılmaya sadece New York'tan değil çevre kentler ve eyaletlerden de pek çok Türk, ellerinde Türk bayrakları ve kırmızı-beyaz kıyafetlerle akın etti ve New York sokaklarını doldurdu.

Dernek temsilcilerinin yürüyüşleri ve geçit arabalarının geçişleri sırasında folklor ve dans gösterileri yapıldı; bando takımları, İstiklal Marşı ve Onuncu Yıl Marşı başta olmak üzere pek çok marş seslendirdi.

Yürüyüşler sırasında binlerce Türk, ellerinde Türk bayrakları ve alkışlarla geçiş yapanlara tezahüratta bulundular ve gösterileri izlediler. Özellikle çok büyük bir Türk bayrağının ve Atatürk portresinin geçişi sırasında büyük alkış oldu. Yürüyüşün yapıldığı New York sokakları adeta kırmızı-beyaz renge büründü.

Yürüyüşün sona erdiği Türkevi yanındaki Dag Hammarskjold Parkı'nda ise TADF Başkanı Kaya Boztepe'nin sunduğu festival başladı. Festivalin başında İstiklal Marşı ve ABD milli marşı çalındı; başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

BAKAN YAZICIOĞLU

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali'nin başında gazetecilerin soruları üzerine, ABD'deki Türk toplumunun birlik, bütünlük içinde bir manzara göstermelerinin kendisini hem mutlu ettiğini hem de heyecanlandırdığını belirtti. Yazıcıoğlu, yürüyüşlerin her yıl daha muhteşem olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, bunun da ABD'deki Türk toplumunun bilinç ve dayanışma içerisinde bir arada durduğunu gösterdiğini vurguladı.

ABD'de böyle bir kalabalığı görmeyi beklemediğini ve bunun kendisi için bir sürpriz olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, 1991 yılında Türk Günü Yürüyüşü'ne katıldığında, yürüyüşün çok daha mütevazı olduğunu, ancak şimdi gelinen noktada çok daha muhteşem bir tablo sergilendiğini söyledi. Yazıcıoğlu, TADF Başkanı Kaya Boztepe'ye teşekkür etti.

Yazıcıoğlu, yürüyüş için sahnede yaptığı konuşmada ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını, sevgilerini ve başarı dileklerini getirdiğini söyledi. Yürüyüşte gördüğü birlik ve bütünlüğün kendilerine güç ve moral verdiğini, daha önce katıldığı yürüyüşle bugünkü yürüyüş arasındaki “muazzam farkı” görmekten fevkalade mutlu olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, “Bu heyecanınızı, bu coşkunuzu Türkiye'ye ileteceğim” dedi.

Bakan Yazıcıoğlu, şöyle devam etti: “ABD ile Türkiye arasında dostluk köprüsünün en güçlü bağını oluşturuyorsunuz. Bundan böyle de bu gücünüzün artarak devam edeceğini, bugünkü coşkunuzla göstermiş oldunuz. ABD siyasetinde de etkin bir konuma gelmenizi umuyorum, bundan şüphem yok. Biz de elimizden gelen desteği vereceğiz.”

BÜYÜKELÇİ ŞENSOY

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, yürüyüş sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, “ABD'nin çeşitli bölgelerinden gelen Türk toplumu temsilcileriyle birlikte olmak ve 27. Türk Günü Yürüyüşü'nü düzenlemek, bizim için çok büyük mutluluk” dedi.

Şensoy, yürüyüşün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı haftasında kutlanması ve onunla özdeşleşmiş olmasının büyük önem ve anlam taşıdığını da belirterek, Atatürk'ün Samsun'a ayak basmasının, Kurtuluş Savaşı'nın başlaması kadar bugünkü modern, demokratik ve laik Türkiye'nin de temellerinin atıldığı gün olduğunu belirtti.

Şensoy, festivaldeki konuşmasında ise Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin sadece dostluk ilişkileri değil, zaman içinde ittifak ilişkileri haline geldiğini belirterek, “Bu ilişki bugün her iki tarafın da stratejik ortaklık şeklinde değerlendirdiği çok üst düzeyde bir ilişkiye dönüşmüştür. İlişkimizin temelleri son derece sağlamdır” dedi.

Nabi Şensoy, Başbakan Erdoğan'ın geçen Kasım ayında ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de geçen Ocak ayında Washington'a yaptıkları ziyaretlerin sonucunda, aynı temel üzerinde yeni ve daha güzel ilişkiler yönünde ilerlemeler kaydettiklerini de vurguladı.
ABD'deki Türk toplumunun sayısının diğer topluluklara göre daha az olmasına karşın “büyük potansiyele” sahip olduğunu ve bunun da geçen yılki Ermeni yasa tasarısının yarattığı sıkıntılı zamanda görüldüğünü ifade ederek, “Sizin sayenizde Türk'ün gücünü ve sesini ABD'nin her köşesinde daha gür duyurmaya başladık, size teşekkür ederim. Artık bundan sonraki hamle, ABD Kongresi'nde Türk kökenli Amerikalıların yer alması” dedi.

TADF BAŞKANI BOZTEPE

TADF Başkanı Kaya Boztepe, yürüyüşün hemen başında gazetecilere yaptığı açıklamada, 27 yıl önce Ermeni teröristler tarafından öldürülen şehitleri anmak amacıyla az sayıda Türk ile başlatılan yürüyüşün, bugün inanılmaz bir boyuta dönüştüğünü belirti.
Boztepe, şöyle konuştu:

“İnanılmaz mutluyum, kalabalık olacağını tahmin diyordum ama bu muhteşem bir tablo. Ben kolay kolay heyecanlanmam ama bugün tarifi çok zor bir heyecan ve keyif yaşıyorum. Özellikle bu yıl mali sıkıntılarımızın da olduğu, yeni atılımlar yaptığımız dönemde Amerika'nın dört bir yanından, hiç tanımadığımız insanlardan çok büyük destek geldi. Biz de onlara layık olacağız, ileride daha da iyi faaliyetlerde bulunacağız.”

Boztepe, festival konuşmasında ise ABD seçimlerinde Türklerin oy kullanmaları için kapı kapı dolaşacaklarını belirterek, Kongre'ye girmek için yola çıkan Türk kökenli Amerikan vatandaşı Rifat Sivisoğlu'nu sahneye çağırdı ve Türk toplumundan onu desteklemesini istedi.
Sivisoğlu da Türklerin hem yerel hem de merkezi karar verme mekanizmalarında yer almaları gerektiğini söyledi ve kampanyasına destek istedi.

EGEMEN BAĞIŞ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Günü Yürüyüşü'nün 27. yılında çok coşkulu bir gün yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu 27 yılın 27 yılında da bir parça emeği olan bir kişi olarak yürüyüşün bu noktaya gelmiş olduğunu görmekten, artık Türkiye'nin yurt dışındaki en görkemli kültürel etkinliği haline geldiğini görmekten çok onur duydum. Burada gerçekten doğulusu batılısı, genci yaşlısı, büyüğü küçüğü hepimiz tek yumruk olduk, tek yürek olduk. Hep birlikte Türkiye sevgimizi, ortak paydamızı ortaya koyduk.”
Bağış, bir soru üzerine, 4 yıl TADF başkanlığı yaptığını anımsatarak, “Tabii ki bu yıl yürüyüşe katılanlar daha da kalabalık. Toplum büyüyor, gelişiyor. TADF Başkanı Boztepe olmak üzere herkes çok çalışmış, muazzam bir performans ortaya koydular, hepsini kutluyorum. Gönlüm rahat, Federasyon emin ellerde” dedi.

Egemen Bağış, “ABD'deki Türk toplumunun New York milletvekili” olarak çağrıldığı sahnede yaptığı konuşmaya ise “Gerçekten muhteşemsiniz” sözleriyle başladı. Bağış, her geçen yıl yürüyüşün daha güzel hale geldiğini belirterek, Türkiye'nin doğusundan batısından, farklı siyasi görüşe sahip tüm Türklerin bir arada olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Bağış şöyle konuştu:
“İşte Türkiye'nin önündeki sorunlarını aşacak anlayış da budur, biz de Başbakan Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye'de 6 yıldır bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Herkesi çok seviyoruz, herkesi kucaklıyoruz. Demokrasi birbirine tahammül etme sanatıdır, biz de bunu öğreniyoruz Türkiye'de. Sizlerin de bunu burada sergiliyor olmanız bize çok büyük umut veriyor. Bizim buradaki gözümüz, sesimiz, kulağımız sizlersiniz. Siz burada güçlü olduğunuz sürece biz de orada çok güçlü olacağız.”

Bağış, New York'a Başbakan Erdoğan'ın talimatları çerçevesinde Türkiye'den kalabalık bir heyetle geldiklerini ve yürüyüşe destek verdiklerini belirterek, “On binlerce insanımızın burada olması, özellikle içinden geçtiğimiz dönemde verilecek çok önemli bir birlik, beraberlik mesajı. Allah bu istikrarımızı, beraberliğimizi bozmasın, çok mutluyuz” dedi.

BÜYÜKELÇİ İLKİN

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin de gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl 7. kez Türk Günü Yürüyüşü'ne katıldığını, daha önceleri Washington Büyükelçisi olarak da yürüyüşte bulunduğunu anımsattı. İlkin, yürüyüşün her sefer daha güzel olduğunu belirterek, Cuma gecesi düzenlenen Türk Günü Balosu'nun da son derece güzel ve seviyeli bir şekilde geçtiğini söyledi. “Hep beraber burada Türkiye'yi yaşama fırsatını bulduğumuz için çok mutluyum” diyen İlkin, TADF Başkanı Boztepe ve Başkosolos Mehmet Samsar'ı kutladı.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU

Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın selam ve sevgilerini New York'a getirdiklerini söyledi.

“Türkiye artık güçlü bir ülke; ekonomisi, dış politikası, bölgesinde lider bir ülke” diye konuşan Çavuşoğlu, Türk milletvekillerinin ABD'deki Türk toplumunu her zaman destekleyeceklerini söyledi.

BROOKLYN BELEDİYE BAŞKANI

Türk dostu olarak bilinen New York'un Brooklyn semti belediye başkanı Marty Markowitz de festivale katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında, “New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'la gurur duymalısınız” diyen Markowitz, Samsar'ın, New York'un en iyi ve en aktif konsoloslarından biri olduğunu belirtti, Brooklyn'in, Türklerin New York'ta en yoğun yaşadıkları semt olduğunu vurgulayarak, Türk-Amerikan toplumuyla gurur duyduklarını söyledi.

İstanbul'a daha yeni gittiğini ve belediye başkanı Kadir Topbaş'ın düzenlediği uluslararası belediye başkanları toplantısına katıldığını söyleyen Markowitz, İstanbul'un, iki kıtanın birleştiği bir yerde bulunduğuna dikkat çekti.

“İstanbul'un Manhattan'ı Avrupa yakası, Brooklyn'i ise Anadolu yakası, ben o yüzden İstanbul'da Anadolu tarafında oturmak isterdim” diyen Markowitz, konuşmasında yer yer Türkçe ifadelere de yer verdi. Özellikle “Ne Mutlu Türküm diyene” sözleri kalabalık tarafından büyük alkış aldı.

Türkiye'nin, bölgesinde barış ve umut ülkesi olduğunu da belirten Markowitz, konuşmasının sonunda Devlet Bakanı Yazıcıoğlu'nu sahneye davet ederek, 125 yıl önce yapılan Brooklyn Köprüsü'nün bir maketini hediye etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle