GeriDünya New York'ta "AK Parti'nin Vizyonu" semineri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York'ta "AK Parti'nin Vizyonu" semineri

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Columbia Üniversitesi'nde, “Türkiye'de Din ve Siyaset: AK Parti'nin Vizyonu” başlıklı bir seminer düzenlendi.

Üniversitenin Manhattan'da bulunan kampusunda, tarih bölümü tarafından düzenlenen “Osmanlı ve Türk Çalışmaları Seminerleri” kapsamında gerçekleşen seminere Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi profesörlerinden Haldun Gülalp konuşmacı olarak katıldı.

Türk ve Amerikalı akademisyen ve öğrencilerin ilgiyle dinlediği konuşmasında AK Parti'nin farklı alanlardaki politikaları hakkında bilgiler veren Gülalp, “Türk ve İslam kimliğini tanıyıp bunlara saygı duymakla birlikte AK Parti'nin İslamcı bir proje olmadığını” belirtti.

“AK Parti'nin daha önceki İslamcı partilerden farklı olarak otoriter ve sınırlamacı olmadan hem Müslüman hem de demokratik bir kimliğe sahip olduğunu” kaydeden Gülalp, “AK Parti'nin bu anlamda özgün bir parti olduğunu” ifade etti.

Prof. Gülalp, “AK Parti iktidarı döneminde Anadolu'daki ihracatçı ve girişimcilerle devlete bağlı ve iç pazara yönelik büyük sermayenin AK Parti'nin 'neoliberal' politikalarında buluştuğunu” dile getirerek, “her iki grubun da söz konusu politikaları desteklediğini” kaydetti.

“Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinde İslami kimliğini öne çıkardığını” ifade eden Gülalp, “AK Parti'nin bu kimliğe İslam dünyası ve batı arasında arabulucu bir rol yüklediğini” söyledi.

Gülalp, “Türkiye'de güvenilir bir haklar ve özgürlükler sistemi arzu eden vatandaşların çoğunun, AK Parti'nin AB perspektifi içerisinde bunu sağlayacağı beklentisi içinde olduğunu” belirtti.

Gülalp konuşmasında, yaptığı bir saha araştırmasına da değinerek, ”Türkiye'de kendini İslamcı diye tanımlayan vatandaşların aslında tamamen modern piyasa ekonomisinin ritimleri ile yaşadıkları ama düşüncelerini İslami sembollerle ifade etmek istedikleri sonucuna ulaştığını” dinleyicilere aktardı.

“Şu ana kadar yürütülen ekonomik politikaların büyük sermaye ve girişimcilerin yararına olduğunu ancak seçimlerde çalışan kesimden büyük destek alan AK Parti'nin henüz bu kesimin sorunlarını çözemediğini” ifade eden Gülalp, “bu kesimin AK Parti'ye olan desteğinin devam edip etmeyeceğinin önümüzdeki seçimlerde belirleyici olacağını” söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle