GeriDünya New York Times'tan Katar krizi yorumu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York Times'tan Katar krizi yorumu

New York Times'tan Katar krizi yorumu

ABD’nin saygın gazetesi New York Times, Körfez’deki siyasi krizin Türkiye ve İran’ı içine çekme potansiyeli taşıdığını yazdı.

Yazıyı kaleme alan Max Fischer 1990’ların sonundan itibaren yükselen Katar pragmatizmine dikkat çekerken yakın tarihe dair şu hatırlatmaları yaptı: “İran’la ilişkilerini geliştirirken bir yandan İsrail ile ticari ilişkiler kurdu. Kısmen Suudi Arabistan’ın kabadayı politikalarına karşı korunmak için kendi topraklarında büyük bir Amerikan üssünün kurulmasına izin verdi. Kendi eliyle kurduğu El Cezire kanalı vasıtasıyla yumuşak gücünü kuvvetlendirdi. El Cezire’yi müttefiklerini desteklemek ve Suudi kraliyet ailesini iğnelemek için kullandı. Bir zamanlar sürgündeki İslamcılara güvenli alan sağlayan Katar bu geçmişini kullanarak Müslüman Kardeşler, Hamas, Çeçen ayrılıkçılar, hatta Taliban’la bir konusu olan yabancı hükümetlerin çoğunlukla kendi üzerinden gitmesini sağladı.”

ARAP BAHARI

Tüm bu hamlelerine rağmen Katar’ın 2011’de patlak veren Arap Baharı’na kadar bölgedeki Suudi Arabistan hegemonyasını kıramadığını belirten Fisher, ayaklanmaları önce El Cezire kanalıyla ardından da ayaklanan İslamcılara para ve silah göndererek desteklediğini kaydetti. Fisher şöyle devam etti: “Türkiye, kendi gerekçeleriyle ayaklanmaların desteklenmesinde Katar’a katıldı. Böylelikle Türkiye Katar’ın ilk gerçek müttefiki oldu. Ayaklanmaların kendi ülkelerine sıçramasından korkan Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ise Katar’a karşı Suudi liderliğinin arkasında hizalandı.” Suudi Arabistan’ın en büyük hamlesinin ise Amerikan yönetiminin desteğini arkasına alması olduğunu hatırlatan Fisher, bir takım bölge ülkelerinin abluka karşısında Katar’a sadece yardım göndermeyi teklif ederken asıl adımın Katar’a yüksek sesle sahip çıkan Türkiye’den gelebileceğini ileri sürdü. Fisher, NATO ülkesi Türkiye’nin geçen yıl bölgesel stratejisini aynı İran gibi Rusya’ya yakınlaşma üzerine kurduğunu anımsattı. Fisher, Katar krizinin şiddete evrilmesini kimsenin beklemediğini vurgulamakla beraber, “Bu olay ya 20 senelik mazisi olan Suudi-Katar rekabetini sonlandıracak ya da bölgedeki çapraz ittifaklara bir yenisini daha ekleyerek var olan istikrarsızlığı arttıracak” yorumunu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle