GeriDünya New York eski valisi, oğlunun yemin gününde öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York eski valisi, oğlunun yemin gününde öldü

New York eski valisi, oğlunun yemin gününde öldü
refid:27880342 ilişkili resim dosyası

ABD'de eski New York Valisi 82 yaşındaki Mario Cuomo, ikinci defa New York Valiliğine seçilen oğlu Andrew Cuomo'nun yemin töreninin yapıldığı gün yaşamını yitirdi.

New York'ta üç dönem valilik yapan Mario Cumo'nun, Demokrat Parti'den ikinci defa New York Valiliğine seçilen oğlu Andrew Cuomo'un Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen yemin töreninden altı saat sonra Manhattan'daki evinde vefat ettiği bildirildi.

New York eski Valisi Cuomo'nun CNN'de sunuculuk yapan oğlu Chris Cuomo, yaptığı açıklamada, babasının vefat ettiği haberini doğrularken, New York'un 56. valisi olarak yemin eden büyük oğul Andrew Cuomo, yemin törenindeki konuşmasında babası için, “Fiziksel olarak bugün burada olamadı fakat babam bu odanın içinde. O buradaki herkesin kalbinde ve zihninde” ifadesini kullandı.

New York eski valisi, oğlunun yemin gününde öldü

Andrew Cuomo, Kasım'daki seçim zaferinin ardından sevincini babasıyla böyle paylaşmıştı.

New York eski valisi, oğlunun yemin gününde öldü

Andrew Cuomo

Eski ABD Başkanı Ronald Regan dönemindeki ekonomik durgunluktan New York'un da büyük oranda etkilendiği yıllarda valilik yapan Mario Cuomo, idam cezasına karşı vali olarak devlet hapishane sisteminde köklü bir çalışma başlatmıştı.

İtalya'nın Napoli kentinden ABD'ye göçen bir ailenin oğlu olarak 1932 yılında New York'un Queens bölgesinde doğan Cuomo, 1956 yılında St. John's Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1977 yılında New York Belediye Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Cuomo, eski Belediye Başkanı Ed Koch'a karşı seçimi kaybetmişti.

Demokrat Parti'nin yoğun baskısına rağmen 1988 ve 1992 yıllarındaki ABD Başkanlık yarışına katılmayı reddeden Cuomo, 1983 yılından 1994 yılı sonuna kadar Demokrat Parti'den üç dönem New York Valisi olarak görev yaptı. 1994 yılında dördüncü dönem New York valisi olmak isteyen Cuomo, seçimi Cumhuriyetçi Partili Yunan asıllı George Pataki'ye karşı kaybetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle