GeriDünya New Orleans'te 3. Dünya ülkesi manzaraları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  65
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New Orleans'te 3. Dünya ülkesi manzaraları

  Felaketin fotoğrafları

ABD'de Katrina kasırgasının vurduğu New Orleans kentinde üçüncü dünya ülkesi manzaraları yaşanıyor. Kentten kaçamayan onbinlerce yoksul, hasta ve yaşlının sığındığı stadyum boşaltılırken, silah sesleri duyuldu. Yağmacılar için vur emri çıktı.

ABD'de Katrina kasırgasının sulara gömdüğü New Orleans kentine acil yardım taşıyan askeri bir konvoy ulaştı.

Amerikan televizyonları, büyük sandıklarla yüklü askeri araçlardan oluşan uzun bir konvoyun sular altındaki caddelerden geçerken gösteren görüntülerini yayımlarken, silahlı askerlerin konvoya eşlik ettiği görüldü.

Bu arada yardım malzemesi taşıyan ticari uçakların da New Orleans uluslararası havaalanına iniş yaptığı, uçakların kent sakinlerinin tahliyesinde kullanıldığı da belirtildi.

Federal Acil idare Kurumu, kasırganın vurduğu bölgelere 4 adet seyyar morg gönderildiğini açıkladı. Açıklamada, morglardan birinin Louisiana eyaletinde hizmete sunulduğu, diğer üçünün de bölgeye gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Mississippi nehri kenarındaki iki petrol tankından büyük bir petrol sızıntısı tespit edildiği bildirildi. Petrol sızıntısının Venice bölgesinde görüldüğü, iki tankın 2 milyon varil petrol kapasitesi bulunduğu kaydedildi.

BAŞKAN BUSH BÖLGEDE

ABD Başkanı George Bush, kasırganın etkilerini yerinde incelemek üzere Alabama eyaletindeki Mobile kentine geldi. Bush'un buradaki kurtarma görevlileri ve yerel yetkililerle görüşmesi ve kasırgadan en çok etkilenen Mississippi ve Louisiana eyaletlerine giderek burada incelemelerde bulunması bekleniyor.

Kasırganın ardından çabuk harekete geçmemekle eleştirilen Bush, afet bölgesine gelmeden önce Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, kasırgadan etkilenen kişilere yardım etmek için yoğun bir şekilde çalışan çok sayıda kişi olduğunu söylemiş ve bu kişilere çabalarından dolayı teşekkür etmek istediğini belirtmişti.
 
Afetzedelere milyonlarca galon su, milyonlarca ton gıda yardımı gönderildiğini söyleyen Bush, afet bölgesindeki kişilere ve tüm vatandaşlara gerekli imkanların sunulacağı ve durumun kontrol altına alınacağı vaadinde de bulunmuştu.

MİSSİSSİPPİ'DE 5 BİN'E YAKIN KİŞİ KURTARILDI
 
Kasırganın vurduğu Mississippi ve Louisiana eyaletlerinde, 4 bin 800'den fazla kişinin kurtarıldı.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'nı (FEMA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Mississippi ve Louisiana eyaletlerine 28 kurtarma ekibinin gönderildiği, bunlardan 18'inin kurtarma operasyonlara devam ettiği” belirtildi. Açıklamada, kasırgadan en çok etkilenen New Orleans kentindeki Superdome stadyumunda mahsur kalan binlerce kişinin kurtarılması için de buraya 605 otobüsün gönderildiği kaydedildi.

yandan ordudan yapılan açıklamada, 1976 Ulusal Muhafız askerinin New Orleans kentine geldiği belirtildi.

General Steve Blum, bölgedeki güvenlik durumunun 24 saat içinde düzeleceğinden emin olduğunu söyleyerek, buraya toplam 7 bin askerin geleceğini kaydetti.

1.3 MİLYON EVSİZ, 400 BİN'İ ÇOCUK

Katrina kasırgasında kaç kişinin öldüğü kesin olarak bilinmiyor, ancak kayıpların binleri bulabileceği belirtiliyor. Caz müziğinin başkentinde yardım helikopterlerinin ve mallarını yağmacılardan korumak isteyenlerin silah sesleri yükseliyor. Kentin yaşanılır duruma getirilmesinin aylar süreceği ve 1.3 milyonu bulan evsizlere kalacakları yer bulunması gerektiği belirtiliyor. Evsizlerin 400 bine yakını küçük çocuk. New Orleans’ın belki de hiç bir zaman eski haline dönemeyeceği söyleniyor.

 

  KUŞBAKIŞI FELAKET3. DÜNYA ÜLKESİ GİBİ

ABD'nin CBS TV kanalına çalışan Portekizli bir kameraman, New Orleans'teki manzarayı "3. Dünya Ülkeleri"ne benzetti. Irak dahil dünyanın bir çok sorunlu bölgesinde görev yapan Mario de Carvalho, Portekiz'deki bir radyo kanalına izlenimlerini anlatırken, ABD'de yaşanan acizliğe şaşırdığını söyledi ve gördüklerini şöyle anlattı:"Sokaklarda yüzen onlarca bebek cesedi gördüm. Bazı bölgelerde cesetler üstüste yığılmış, öylece duruyordu. Kente tam bir kaos hakim. İnsanları tahliye edecek yeterince güvenlik gücü yok. Üçüncü dünya ülkelerinde görmeye alıştığımız, korkunç bir manzara var. New Orleans gibi bir ABD kentinde göreceğimi asla tahmin edemeyeceğim bir durum var."

Cumartesi günü Superdome stadyumunda sığınan 20 bin kişi, günlerdir, aç, susuz, elektriksiz yaşam mücadelesi veriyor. Taşan tuvaletlerin yarattığı salgın hastalık tehlikesi nedeniyle, tahliyesine başlanan insanlardan sadece 4 bini dün otobüslerle kent dışına çıkarılabildi. Stadyumda iki küçük çocuğa tecavüz edildiği iddiaları gerginliği iyice tırmandırdı. Tahliye edilenlerden bazıları stadyumdaki durumu "İnsanlık dışı. Köpekler bile yaşayamaz" diye anlatıyor.

YEREL YETKİLİLER ÇARESİZ

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, kasırgadan Britanya adası büyüklüğünde bir alan etkilendi. Aynı açıklamada bölgeye 40 bin kişiden güvenlik gücünün gönderileceği belirtildi. Bugüne kadar 12 bininin New Orleans'a ulaşması gerekiyordu, ancak vali henüz destek gelmediğini açıkladı.

New Orleans acil hizmetler sorumlusu Terry Ebbert durumu "ulusal utanç" olarak niteliyor ve "Asya'daki tsunami kurbanlarına yardım gönderiyoruz, ama New Orleans'a ulaşamıyoruz" diyerek tepkisini dile getiriyor. Belediye Başkanı Ray Nagin bir radyo istasyonuna "Bana 40 bin askerden söz etmeyin. Buraya gelen yok. İnsanlar ölüyor" diye haykırdı.

Bush'un ziyareti öncesi bölgede düzeni sağlaması için gönderilen 300 özel muhafız gücüne, düzeni bozanlara ateş etme yetkisi verildi. Louisiana Valisi Kathleen Blanco, özel muhafızların Irak'tan yeni döndüğünü ve yağmacıları acımadan vuracaklarını doğruladı.
New Orleans'da mahsur kalan 200 kadar, Japon, Avrupalı ve ABD'li turist, tahliye otobüslerine binmeye çalışırken polisin kafalarına silah dayadığını anlatıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle