Dünya Haberleri

DÜNYA

  Netanyahu: Doğrudan müzakere olmadan barış olmaz

  A.A.
  09.05.2010 - 13:46 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "uzak mesafeden barış olmaz" diyerek, Filistinlilerle başlaması beklenen dolaylı görüşmelerin tarafları doğrudan görüşmelere götürmesi gerektiğini söyledi.

  Netanyahu, Filistin yetkili kurumlarının dün yaptıkları toplantıda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a dolaylı görüşmeler için yeşil ışık yakmasının ardından, bugünkü olağan Bakanlar kurulu toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

  Filistin yönetimini bu konudaki kararlarından ötürü kutlayan Netanyahu, bu görüşmeler için İsrail tarafının iki önemli nokta üzerinde durduğunu kaydetti.

  Bu görüşmelerin önkoşulsuz yapılması üzerinde durduklarını, ayrıca yakınlaşma görüşmelerinin en kısa zamanda doğrudan görüşmelere götürmesi gerektiğini belirttiklerini söyleyen Netanyahu, şöyle devam etti: "Biz böyle yakın iki komşu iken barış, uzak mesafeden (görüşmelerle) veya uzaktan kumanda ile yapılmaz. İsrail'in ve Filistinlilerin geleceği için kritik önemdeki bu anlaşmalar, aynı odada oturup müzakere etmeden bir sonuca varmaz. Barış ve güvenliği sağlayalim ki, nesiller boyu Filistinliler ile yan yana birlikte yaşayabilelim."
  Kabine toplantısında İşçi Ppartisi'nden Sosyal Güvenlik Bakanı İzak Herzog da, "Bana göre, kilit konularla ilgili görüşmeler hemen şimdi başlayabilir" dedi. Herzog, görüşmelerin kolay olmayacağını da vurguladı.

  Yine İşçi Partili bakanlardan Avişay Braverman, kilit konuların üzerine cesaretle gitmek gerektiğini söyledi.

  Görüşmelerin bir iki yerleşim veya bina üzerinde odaklanmaması gerektiğini ifade eden Braverman, İsrail'in izole edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, "iki halk için, iki devletli çözüm konusunda ileriye doğru hamlede başarısız olunması durumunda, bu izolasyonun İsrail'i önemli ölçüde zayıflatacağını" belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı