GeriDünya Nepalli depremzede çocukların İngiliz ailelere satıldığı ileri sürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nepalli depremzede çocukların İngiliz ailelere satıldığı ileri sürüldü

Nepalli depremzede çocukların İngiliz ailelere satıldığı ileri sürüldü

Nepal'de geçen yıl meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde yakınlarını yitiren çocukların, İngiliz ailelere köle olarak satıldığı ileri sürüldü.

İngiliz The Sun gazetesi, 10 yaşından küçük depremzede çocukların 5 bin 250 İngiliz sterlini (yaklaşık 7 bin 500 dolar) karşılığında İngiliz ailelere satıldığını öne sürdü.

Haberde, çocukların Hindistan'ın Pencap eyaletinde faaliyet gösteren bir çete tarafından zengin İngiliz ailelere köle olarak pazarlandığı belirtildi.

The Sun muhabirinin gizlice çektiği görüntülerde köle tüccarı Makkhan Singh'in, “Bir oğlan çocuğu en az 7 bin 500 dolar eder. Eğer çocuğu İngiltere’ye götürmek istersen daha fazla ödeme yapman gerek. Nepalliler ev işleri ve yemek yapma konusunda çok iyidir. Üstelik kimse onları bulmak için peşinizden gelmez" diye konuşurken görülüyor.

"İĞRENÇ BİR SUÇ"

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, çocuk ticaretini "iğrenç bir suç" olarak niteleyerek Ulusal Suç Ajansı'na delilleri araştırması çağrısına bulundu.

The Sun gazetesine verdiği demeçte, "Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir çocuk ailesinden uzaklaştırılmamalı ve köle olarak çalışmaya zorlanmamalı" diyen May, bu nedenle köle tüccarlarının potansiyel çocuk kurbanlarına koruma sağlayan ve suçlu bulunanlara ömür boyu hapis cezası getiren Modern Kölelik Yasası'nı uygulamaya koyduklarını ifade etti.

May, "The Sun gazetesini, delillerini Ulusal Suç Ajansı ile paylaşması konusunda teşvik ediyoruz, böylece bu ticaretten kar sağlayan aşağılık suçlulara karşı uygun eylemde bulunabiliriz" dedi.

MODERN KÖLELİK

Dünya çapında milyonlarca kişinin modern kölelik kurbanı olduğu, yurt dışına satıldığı ve köle olarak çalışmak zorunda bırakıldığı tahmin ediliyor.

Çağdaş köleliğe karşı önlem almak ve insan ticareti mağdurlarını korumak için 2015'in ekim ayında Modern Kölelik Yasası kabul edilmişti.

Geçen yıl tarihinin en büyük deprem felaketlerini yaşayan Nepal'de, ilki 25 Nisan'da 7,8 büyüklüğünde, ikincisi de 12 Mayıs'ta 7,3 büyüklüğünde yaşanan depremlerde toplam 8 bin 600 kişi hayatını kaybetmiş ve 22 bin kişi yaralanmıştı. Depremler, binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olmuştu. Hala çadırlarda ve geçici sığınaklarda yaklaşık 200 bin kişi, yaşam mücadelesi veriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle