GeriDünya Necip Mikati kimdir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Necip Mikati kimdir?

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, ikinci kez başbakanlığı üstlendi.

1955 yılında Lübnan'da doğan, evli ve üç çocuk babası Mikati, halen mecliste Trablusşam milletvekili olarak bulunuyor.

Beyrut Amerikan Üniversitesi'ni bitiren Mikati, Sünni Müslüman olarak Lübnan politikasında önemli roller üstlendi.

Lübnan'da saygın bir işadamı olarak tanınan Mikati'nin medya, telekomünikasyon başta olmak üzere bir çok alanda yatırımları var. 1998 ve 2004 yılları arasında 3 ayrı hükümette Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Mikati, 2000 yılında yapılan seçimlerde Trablusşam milletvekili seçildi. 2005 yılında kurulan hükümette Başbakan oldu ve Nisan'dan Temmuz'a kadar 4 ay süren başbakanlığı sonunda ülkeyi seçimlere götürdü.

İŞ DÜNYASI

"M1" adlı şirketiyle de tanınan Mitaki finans, endüstri, telekomünikasyon, lüks emlak sektörü, ulaşım, gaz ve petrol alanındaki yatırımlarıyla biliniyor.

Politikaya girmeden önce INVESTCOM şirketini kuran Mikati, telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren aile şirketi aracılığıyla gelişmekte olan ülkelerde yaptığı yatırımlarla biliniyor. Uluslararası telefon operatörü MTN ile işbirliği yapan Mikati'nin şirketi Londra ve Dubai borsalarında kayıtlı olarak, Ortadoğu'nun en büyük uluslararası şirketlerinden biri kabul ediliyor.

Mikati'nin Lübnan içinde kurduğu çeşitli vakıflar kanalıyla seçim bölgesi olan Trablusşam'da bir çok sosyal faaliyetleri de bulunuyor. Mikati Beyrut Amerikan Üniversitesi yönetimi başta olmak üzere, bir çok üniversitenin de yönetim organlarında yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle