GeriDünya Necef'te proteto gösterileri: 20 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Necef'te proteto gösterileri: 20 ölü

Irak'ın Necef kentinde, Şiiler'in gösterisine İspanyol askerleri ateş açtı. 20 kişi öldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı.

İspanya Savunma Bakanlığı, Irak'ın güneyindeki Necef kentinde Şiilerin protesto gösterileri sırasında çıkan çatışmalarda ölen koalisyon askerleri sayısının daha önce açıklandığı gibi 4 değil, 2 olduğunu bildirdi.

Bakanlık sözcüsü, İspanyol üssünün yakınındaki çatışmalar sırasında 1 El Salvador ve 1 Amerikan askerinin öldüğünü, 9 askerin de yaralandığını kaydetti.

İspanyol Savunma Bakanlığı'nın daha önceki açıklamasında, çatışmalarda 4 El Salvador askerinin öldüğü, 9'unun yaralandığı bildirilmişti.

Şii lider Muktada El Sadr'ın önde gelen yardımcısı Mustafa El Yakubi'nin gözaltına alındığı haberleri üzerine Şiilerin Necef'te düzenlediği protesto gösterilerinde, hastane kaynakları ve görgü tanıklarına göre en az 20 Iraklının öldüğü, yaklaşık 200 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Bu arada, Bağdat'ta benzer gösteriler düzenleyen Şiilerin Amerikan askerleriyle çatıştığı haber veriliyor.

Sadr semtindeki çatışmalarda ilk belirlemelere göre 1 Iraklı öldü,birkaç kişi yaralandı.

Öte yandan, Bağdat'taki ABD öncülüğündeki koalisyon yönetimi yetkilileri, El Yakubi'nin geçen yıl Şii din adamı Abdül Mecid El Hoey'in öldürülmesiyle bağlantılı olarak dün gözaltına alındığını söyledi.

Necef'te geçen yıl Nisan ayında İmam Ali Camii'nde düzenlenen saldırıda, Abdülmecid El Hoey, yanındakilerle dışarı çıkarılarak linç edilmişti. Saldırıdan El Sadr yanlıları sorumlu tutulmuş ancak Sadr grubu iddiaları yalanlamıştı.  

PROTESTO GÖSTERİLERİ

Necef'teki gösteri, Şii lider Muktada Sadr'ın bir yakınının İspanyol askerlerince
gözaltına alınmasını protesto etmek için düzenlendi.

Sabah saatlerinde Sadr yanlısı binlerce Şii, kente 5 km uzaklıktaki İspanyol üssüne
doğru yürüyüşe geçti. Bazıları Muktada Sadr'ın resimlerini taşıyan göstericiler, ''Kahrolsun ABD'' sloganları attılar. Göstericiler arasında, Muktada El Sadr'ın liderliğini yaptığı ''Mehdi Ordusu''na bağlı milislerin de yer aldığı kaydedildi.

Göstericiler, Sadr'ın gözaltına alınan Necef temsilcisi Mustafa ElYakubi'nin serbest
bırakılması için dün gösteri yaptıklarını, bugün de El Yakubi'nin tutulduğu İspanyol
üssüne yürüyeceklerini söylediler. Şiilerin El Yakubi'nin İspanyol askerlerinin elinde olduğu yönündeki iddiası, İspanyol yetkililerce yalanlandı.

Bir göstericiye göre İspanyol askerleri, üsse doğru yürüyen göstericilerin ateş açması üzerine karşılık verdi.

21 yaşındaki Hüseyin Ali adlı gösterici, ''Üssün önüne gelince bazı göstericiler
İspanyollara taş attı, İspanyollar da havaya ateş açarak ve ses bombası atarak karşılık verdi. Silahlı bazı göstericilerateş açınca, İspanyol askerleri de ateş açtı'' dedi.

''Mehdi Ordusu'' üyelerinden 28 yaşındaki Halid Muhammed ise ilk ateşi bölgedeki Iraklı askerlerin açtığını savundu. Muhammed, ''İlk ateşi Iraklı askerler açtı, neden ateş ettiler bilmiyorum. Iraklı askerler göstericilere ateş açınca, İspanyollar da ateş
açtı'' dedi.

Bölgedeki AFP muhabirine göre, 4 araçtan oluşan bir İspanyol askeri konvoyu,
göstericilerin önünden geçti. Göstericiler konvoydaki askerlere hakaretler savurarak
taş atmaya başladı. Konvoy 30 metre kadar uzaklaştıktan sonra, araçlardaki İspanyol askerleri, öndeki göstericilere ateş açtı.     

ÇOK ULUSLU GÜÇ

Bölgede görev yapan İspanya, El Salvador, Honduras ve Dominik Cumhuriyeti askerlerinin yer aldığı, İspanya yönetimindeki çokuluslu gücün sözcüsü Albay Carlos Harradon da,
İspanyol üssü Endülüs'ün öğle saatlerinde saldırıya uğradığını, saldırganların ateş
açması üzerine askerlerin prosedür gereği karşılık verdiğini söyledi.

Harradon, ''Saldırganlar, İspanyollar tarafından değil, koalisyon güçlerince tutuklanan Mustafa El Yakubi'nin serbest bırakılmasını istiyorlardı'' dedi.  

GYK, ŞİİLERİN ŞİDDETE BAŞVURMASINI KINADI     

Irak Geçici Yönetim Konseyi (GYK) dönem başkanı Mesud Barzani, Necef'te gösteri yapan Şii lider Muktada Sadr yandaşlarının şiddete başvurmasını kınadı.

Barzani, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, ''Iraklıların,fikirlerini barışçı bir şekilde söyleme hakları bulunduğunu, bunun demokrasinin bir parçası olduğunu, ancak şiddete başvurulmasını tüm Irak halkının reddettiğini'' söyledi

GYK dönem başkanı Barzani, ''Sivillerin ve koalisyon güçlerinin ölümüyle sonuçlanan tüm şiddet olaylarını şiddetle kınıyoruz'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle