Dünya Haberleri

DÜNYA

  Necati Münir Ertekün'ün cenazesi toprağa verildi

  A.A.
  26.12.2009 - 17:56 | Son Güncelleme:

  Hayata dün veda eden, Kıbrıslı Türk hukukçu, eski KKTC Yüksek Mahkeme Başkanı, eski Dışişleri ve Savunma Bakanı ve KKTC Kurucu Meclisi üyesi Necati Münir Ertekün'ün cenazesi toprağa verildi.

  Necati Münir Ertekün için, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde tören düzenlendi. Törene KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan Derviş Eroğlu, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı ve diğer yetkililer ile Ertekün'ün ailesi ve vatandaşlar katıldı.

  Saygı duruşunun ardından Meclis Özel Kalem Müdürü Gökhan Güler, Ertekün'ün biyografisini okudu. Meclis Başkanı Hasan Bozer de kısa bir konuşma yaptı. Bozer konuşmasında, Ertekün'ün Kıbrıs Türk halkının yetiştirdiği değerli hukukçulardan olduğuna dikkati çekerek, Yüksek Mahkeme Başkanlığı, Dışişleri ve Savunma Bakanlığı ile Kurucu Meclis üyeliği görevleri yapmış olan Ertekün'ü kaybetmiş olmaktan büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

  Ertekün'ün hayatı hakkında bilgi veren Bozer, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ertekün'ün dün sabah hayata gözlerini yumduğunu anımsattı ve şöyle devam etti:

  "Ertekün, yüreği insan ve vatan sevgisiyle dolu, ülkemizin yetiştirmiş olduğu iyi bir hukukçu ve saygın devlet adamı kişiliğiyle tanınıyordu. Merhuma Tanrı'dan rahmet, yaslı ailesine baş sağlığı dileriz."

  Ertekün'ün cenazesi, daha sonra Lefkoşa Mezarlığına götürülerek, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

  Kıbrıs davasına verdiği hizmetlerden ötürü 2001 yılında Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Üstün Hizmet Plaketi de alan Necati Münir Ertekün, 1923 yılında Lefkoşa'da doğdu. Ertekün, 1946'da Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra, 1943-1953 yılları arasında Tanzanya'da Kraliyet Hukukçusu olarak çalıştı.

  1953'ten 1960'a kadar Kıbrıs'ta Başsavcı Yardımcılığında bulunan Ertekün, 1960'tan sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Yüksek Anayasa Hakimi oldu. Ertekün, 1975'ten emekliye ayrıldığı 1978 yılına kadar Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde Yüksek Mahkeme Başkanlığı görevini yürüttü.

  Kurucu Meclis üyeliğinde de bulunan Ertekün, 1983-1985 yılları arasında Savunma ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Necati Münir Ertekün, dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir süre danışmanlık yaptı.

  Kıbrıs Birleşmiş Milletler Derneği üyesi olan Ertekün'ün, politik konularda basılmış dört eseri bulunuyor. Ertekün, evli ve üç çocuk babasıydı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı