Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Ne var, ne yok New York' ama benzeri yok

  Doğan Uluç
  29.12.2009 - 16:51 | Son Güncelleme:

  Lüks mega mağaza ''Saks Fifth Avenue'' nün caddeye bakan kapısı önünde üç kişiyiz, üçümüz de boş taksi bekliyoruz.

  Manhattan'ın toz, toprağı, klima cihazlarının artığıyla yoğrulmuş kar kümeleri, kirden siyaha dönüşmüş. Karşı sokaktan gelen bir sarı taksiye el sallıyorum. İki şerit atlayarak yaklaşıyor ama sıra benden önce gelen genç kızda. İki kolunda 'Saks' logolu paketler taşıyan kız cıvık kar sularına batmamak için adımlarını hesaplıyarak yürüyor. Mağazadan henüz çıkan iri kıyım bir adam anide kar kümeleri üstünden atlıyor, kapıyı açmak üzere olan kızı yana iterek içeri giriyor. Neye uğradığını şaşıran genç kız ''Terbiyesiz açıkgöz.'' diye feryat ediyor, şoför durumun farkında değil, taksi seri akan trafikte yola koyulmuş, gidiyor.

  Mevsim tatil mevsimi. Şükran Günü, Kurban Bayramı, Hanukkak, Noel, Kwanza, Yılbaşı gibi önemli dini ve sosyal günler kutlanıyor her yerde. Manhattan adası dünyada en çok sayıda milyoner ve milyarderin, çeşit alanda isimleri beş kıtada bilinen ün yapmış insanların yaşadığı elit yer.Olay böylesine seçkin bir ortamda insanların bir anda nasıl vahşileştiğini sergilemek açısından ibret verici.

  Son 10 yılda kentte olup bitenleri zihnimde canlandırdığımda yerkürede ilginç buluş, bir kısmı garip gelişmelerin önemli çoğunluğunun bu minik adada filizlendiğini görüyorum.

  New York polisi yeni bir gece devriyesi birimi oluşturmuş. Kadın-erkek polisler geceyarısında kenti gezerek kaldırım, bina girişlerini yatakhane yapmış evsizleri 'avlıyor'lar. Dondurucu soğukta bilinç yitirme safhasına gelenleri toparlayıp 'sığınak'lara götürüyorlar.

  Ekonomi krizi ağırlığını yitirmesine rağmen hala etkisini sürdürüyor. Dar gelirli aileler birbirlerine kravat, bluz yerine dev bakkalardan yiyecek-içecek alışverişi için hediye kuponları veriyorlar.

  New York'un adli sistemi genelde gerçekten bağımsız. 2009'da araba kazasından ırk ayrımına, kent sakinlerinin açtığı 7 bin davada  belediye 563 milyon dolar ceza ödemeye mahkum oldu. En ilginçlerden biri Roger Bissoon davası. Uyuşturucu satıcılığıyla tevkif edilen Bissoon yakalandığında kelepçe takılırken polislerin çenesini kırdığı iddiasıyla açtığı davayı kazandı. New York belediyesi  cezaevindeki uyuşturucu satıcısına 150 bin dolar ödedi.

  2001'den bu yana New York 'ilk'lere imza konusunda liste başı olmaya devam ediyor. İkiz Kule'lere uçakla terorist saldırısı belleklerden silinmeyecek şekilde kayıtlara geçti. Aralarında yakın akrabaları da bulunan binlerce kişinin 65 milyar dolarlık yatırımlarını dolandırarak bu alanda dünya rekoru kıran sözde finansman bankacısı Bernie Madoff'ın ikamethagahı da, ofisi de New York'ta. Alzheimer hastası sosyete kraliçesi Brooke Astor'un milyonlarca dolarını çalan oğlu Broadway yapımcısı, eski büyükelçi Anthony Marshall'da Manhattan sakinlerinden. 85 yaşındaki Marshall'ın hapse mahkum olması da New York yüksek sosyetesinde bir 'ilk' idi.
   
  TV kameraları karşısında ''Ben eşcinselim.'' diyerek istifasını açıklayan New Jersey Valisi Jim McGreevey'in ardından bir dizi fahişeyle ilişkisi ortaya çıkarak görevini terkeden Eliot Spitzer de New York Valisi idi. Güney Asya'dan Güney Amerika'ya 200'e yakın ülkede hükümet buhranı, halk ayaklanması ve rekor sayıda işsizliğe sebeb olan borsa krizinin odağı da New York.

  Geçen 10 yılın en sevindirici olayı ise Kaptan ''Sully'' Sullenberg'in türbinlerine kaz sürüsü girmesiyle motorları duran uçağını Hudson Nehri'ne indirmeye başarması oldu. 155 yolcu taşıyan uçağını soğukkanlılığını bozmadan New York'u sınırlayan nehre indiren ''Sully'' ''Amerika'nın Kahramanı'' ilan edildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı