Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Ne Rusya, ne de Çin...'

  AA
  11.07.2015 - 01:16 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Rusya'yı, ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit olarak görmediğini söyledi.

  Toner'a, günlük basın brifinginde, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na aday gösterilen Orgeneral Joseph Dunford'ın "Rusya'nın ABD'nin ulusal güvenliğine büyük bir tehdit oluşturduğuna" ilişkin sözleri soruldu.

  Kerry'nin bu konuda Dunford ile aynı fikirde olmadığını vurgulayan Toner, "Açıkça konuşmak gerekirse Bakan Kerry, ne Rusya'yı ne de Çin'i ABD'ye karşı bir tehdit olarak görüyor" ifadesini kullandı.

  Toner, ABD'nin, aralarındaki fikir ayrılıklarına rağmen birçok önemli meselede Rusya ile işbirliği içinde bulunduğuna dikkati çekerek, "Bölgedeki eylemleri nedeniyle kesinlikle Rusya ile anlaşmazlıklar yaşıyoruz ancak bunu hayati bir tehdit olarak görmüyoruz" diye konuştu.

  Toner, özellikle hükümetlerin kontrolünde olmayan bölgelerde IŞİD gibi terörist grupların, Kerry tarafından başlıca tehdit olarak görüldüğünü dile getirdi.

  ABD Genelkurmay Başkanlığı'na aday gösterilen Orgeneral Dunford, önceki gün Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nin oturumunda, "Eğer ABD'nin güvenliğine tehdit oluşturan bir ulustan bahsetmek istiyorsanız size Rusya'yı işaret edebilirim. Eğer Rusya'nın davranışlarına bakarsanız, onlar kaygı oluşturmaktan başka bir şey değil" ifadesini kullanmıştı.

  Etiketler: abd , rusya , cin
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı