GeriDünya Ne kadar yaşayacağınızı belinizi ölçerek öğrenin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne kadar yaşayacağınızı belinizi ölçerek öğrenin

İngiltere’deki başkenti Londra’daki City Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma bel çevresinin genişliği boyunun yarısından az olan insanların, diğerlerine göre daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Son yirmi yıla ait İngiliz sağlık kayıtlarını inceleyen araştırmacılar bu kuralın yaş, ırk ve cinsiyetten bağımsız olarak herkes için geçerli olduğunu söyledi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr. Margaret Ashwell, İngiliz Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada “Bel kalınlığı arttıkça kaybedilen yılların da arttığını” söyledi.

Dr Ashwell 1.77 boyunda ve 30 yaşındaki bir erkeğin bel çevresinin en fazla 89 cm olması gerektiğini, eğer bu ölçü 106 cm’yi geçerse ömründen 1.7 yıl kaybedeceğini açıkladı.

Araştırmacı 1.63 cm boyunda ve 30 yaşındaki bir kadının ise bel çevresinin en fazla 81 cm olması gerektiğini, eğer bu ölçü 97 cm’yi geçerse ömründen 1.4 yıl kaybedeceğini açıkladı.

1996 yılında yaptığı bir araştırma ile göbekten kilo almanın kalçadan kilo almaktan çok daha tehlikeli olduğunu çünkü göbekte biriken kiloların “vücudun merkezindeki yağ oranının arttığını” gösterdiğini ortaya koyan Ashwell “İnsanlar vücut kitle endeksleri normal sınırlar içinde olduğu sürece güvende olduklarını düşünüyorlar. Oysa nereden kilo aldıklarına da dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle