GeriDünya Nazım Hikmet rekor katılımla anıldı, Türk büyükelçi 'Farkındayız' dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nazım Hikmet rekor katılımla anıldı, Türk büyükelçi 'Farkındayız' dedi

Nazım Hikmet rekor katılımla anıldı, Türk büyükelçi 'Farkındayız' dedi

Dünyaca ünlü şairimiz Nazim Hikmet Ran, ölümünün 54. yıldönümünde Rusya'nın başkenti Moskova’daki mezarı başında anıldı.

Türkiye ile Rusya arasında diplomatik krizin yaşandığı geçen yıla kıyasla ilişkilerin ısındığı bu yılki törene çok daha yoğun katılım gözlendi.

Moskova’da Novodeviçi mezarlığında bu sabah saatlerinde başlayan anma töreninde, hava 6 derece olmasına rağmen 250 kadar Türk ve Rus dostu hazır bulundu. Çınar ağacı altındaki mezarına karanfillerle çelenkler bırakıldı.

Törene katılan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Nazım Hikmet'in bir şirinden alıntıyla konuşmasına başlayarak, “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında. Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında” dedikten sonra “Sen bir ceviz ağacısın. Biz de bunun farkındayız” sözlerini ekledi.

Büyükelçi Diriöz'ün yanı sıra Nazım Hikmet anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır da kürsüye çıkarak “Nazım Hikmet hepimizi bir araya toplayan yüce çınarımızdır. Ortak paydamızdır” dedi.

ÖLDÜRÜLEN RUS BÜYÜKELÇİYE ÖDÜL

Anma töreninde ayrıca Rus Türk İşadamları Birliği RTİB Başkanı Naki Karaaslan, Zülfü Livaneli, Sunay Akın, Ahmet Mümtaz Taylan ve daha birçok kişi katıldı. Şairimizin Rus dostu ve hayranları da en az Türk konukların sayısı kadar vardı.

Konuşmaların ardından Nazım Hikmet’in hayatı boyunca en çok üzerinde durduğu barış ve kardeşlik için gökyüzüne beyaz güvercinler salıverildi.

Akşam saatlerinde konserle devam edecek Nazım Hikmet anma etkinliklerinde bir de ödül töreni var. Nazım Hikmet Dostluk Ödülü'ne geçtiğimiz yıl Ankara’da sinsi suikast sonucu hayatını kaybeden Rus Büyükelçisi Andrey Karlov layık görüldü. Ödülü dul eşi Marina Karlova’ya takdim edilecek. Türk tarafından Nazım Hikmet Dostluk Ödülü'ne ise sanatçı Rutkay Aziz’e verilecek.

Nazım Hikmet rekor katılımla anıldı, Türk büyükelçi Farkındayız dedi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle