GeriDünya NATO'nun olağanüstü zirvesi başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO'nun olağanüstü zirvesi başladı

NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren olağanüstü zirve başladı.

Türkiye'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından temsil edildiği zirvenin ilk bölümü, NATO-Ukrayna Komisyonu (NUC) toplantısından oluşuyor.
  
Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun, ittifak üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya geldiği toplantı çerçevesinde, Ukrayna'daki reformlara verilen destek dile getiriliyor ve bu ülkeyle “işbirliğini genişletme iradesi” yansıtılıyor.
  
Ukrayna, bağımsızlığını kazanmasının ardından, 1991 yılında, Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi (AAOK) çerçevesinde NATO ile işbirliği yapan ülkeler arasına katıldı. NUC, Ukrayna'nın 1997 yılında Madrid zirvesi sırasında NATO ile imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde oluşturuldu. İttifak, bu anlaşmayla Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, demokratikleşme sürecine, ekonomik refahına, hükümranlık ve bağımsızlığına destek yükümlülüğü üstlendi.

İttifak, 1999'da Kiev'de bir irtibat bürosu açtı. Rusya'nın baştan beri soğuk yaklaşımla izlediği NATO-Ukrayna ilişkileri, savunma, ekonomi ve siyaset alanlarında giderek geliştiriliyor.
  
ORTAK EYLEM PLANI

Ukrayna ile NATO arasında 2002 yılında belirlenen “Ortak Eylem Planı”, ilişkilerin en önemli adımını oluşturdu. Ukrayna, bu plan çerçevesinde, Avrupa-Atlantik güvenlik yapısına tam katılım hedefini teyit etti ve bu amaçla stratejik yöntemler belirlendi. NUC, Ortak Eylem Planı çerçevesinde kaydedilen gelişmeleri ve Ukrayna'nın attığı reform adımlarını da gözden geçiriyor.
  
NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, daha sonra Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer'in konuşmasıyla açılacak olan müttefikler zirvesine geçecekler. De Hoop Scheffer'i, “en kıdemli devlet başkanı” sıfatıyla Fransız Cumhurbaşkanı Jacques Chirac izleyecek. ABD Başkanı George Bush'un konuşmasının ardından öğle yemeğinde devam edecek zirvede, diğer devlet ve hükümet başkanları da söz alacak.
  
GÜNDEM BAŞLIKLARI

Afganistan, Irak, Ortadoğu, transatlantik ilişkiler, terörizme karşı mücadele, Akdeniz diyalogu gibi konuların gündeme alınacağı toplantıda, Başkan Bush'un, İran ve Suriye konularını da gündeme taşıması bekleniyor.
  
“Transatlantik ilişkilerin tekrar canlandırılmasını” ve ”müttefikler arasındaki bazı uzlaşmazlıkların giderilmesini” hedefleyen NATO zirvesinin ardından, Bush'un AB Konseyi'ne geçmesi öngörülüyor.
  
İttifak üyesi ülkelerin dışişleri bakanları da ayrı bir toplantı çerçevesinde bir araya geliyor. Bakanlar, Rusya ile ilişkiler, Balkanlar ve Ukrayna gibi dosyaları ele alacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle