Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO'nun İstanbul'da toplanması engellendi

  Hürriyet Haber
  31.05.2017 - 09:24 | Son Güncelleme:

  Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, Türkiye, 24-25 Mayıs tarihlerinde Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde, 2018'deki NATO zirvesinin İstanbul'da düzenlenmesi önerdi. Ancak bu öneriye başta Almanya ve Fransa olmak üzere bazı NATO ülkeleri karşı geldi. 2018 yılındaki zirve bu sene olduğu gibi tekrar Brüksel'de toplanması beklenirken, Der Spigel haber sitesi Almanya'nın 'Türkiye'nin zirve önerisine çelme takmasının' iki ülke arasında hâlihazırda mevcut krizin yeni bir perdesi olduğunu yazdı...

  Die Welt'in üst düzey NATO yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılındaki NATO zirvesinin İstanbul'da yapılmasını önerdi. Ancak söz konusu öneri birçok ülke tarafından olumsuz karşılandı. Haberde, başta Almanya ve Fransa olmak üzere Danimarka, Hollanda ve Kanada'danın zirvenin İstanbul'da düzenlenmesi önerisine karşı çıktıkları belirtildi. 

  İLK ÖNERİ 2016'DA

  Erdoğan'ın 2016 yılında Varşova'da düzenlenen toplantıda da benzer bir öneride bulunduğu belirtiliyor. NATO liderlerinin 2016'daki öneri esnasında 'resmi' olmasa da rıza gösterdikleri ifade ediliyor. Buna karşın, öneri bu yılki NATO zirvesinde gündeme geldiğinde ise üye ülkelerin bir kısmı 'İstanbul zirvesi' fikrine karşı çıktı...

  24-25 Mayıs'ta Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde de söz konusu konunun NATO liderleri tarafından konuşulduğu belirtildi. 

  NATO'nun gelecek sene düzenlenecek zirvesinin Brüksel'de yeni inşa edilen NATO karargâhında toplanacağı tahmin edilirken, bu konuda net kararın Haziran'da NATO Savunma Bakanları toplantısında verileceği belirtiliyor. 

  NATOnun İstanbulda toplanması engellendi

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

  Etiketler: NATO , iSTANBUL , Brüksel
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı