GeriDünya NATO'nun 5 bin askerlik talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO'nun 5 bin askerlik talebi

NATO üyesi ülkeler, Afganistan'a 5 binin üzerinde yeni asker gönderme sözü verdiler.

NATO Sözcüsü James Appathurai, son 24 saatte yaşanan gelişmelerin, ABD dışındaki ülkelerin 5 bin ek asker hedefini kolaylıkla aşacağını gösterdiğini söyledi.

NATO kaynaklarından alınan bilgiye göre, Afganistan'a 1000 yeni asker gönderebileceğini açıklayan İtalya'ya ek olarak, Polonya 600, İngiltere 500, İspanya 200, Portekiz 150, Çek Cumhuriyeti 100 ve Slovakya da 25 ek asker göndermeye hazırlanıyor.

NATO üyesi olmayan Gürcistan'ın 900 ek askerle Washington yönetimini memnun etmesi beklenirken, aynı durumdaki Ukrayna da 20 ek asker göndereceğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obaman'nın en az 1000'er takviye istediği Fransa ve Almanya'nın ise muharip güç göndermek yerine, Afganistan güvenlik güçlerinin eğitimi çabalarını artırmaları bekleniyor.

NATO'nun Afganistan'daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığı'nı 1 yıl süreliğine geçen ay yeniden devralan Türkiye ise Afganistan'da normalde 800 civarında bulunan asker sayısını, komutanlık görevi süresinde 1700 civarında tutacak. Türkiye, Afganistan'daki askeri gücünün görev alanını Kabil ve çevresinin güvenliğini sağlamakla sınırlandırmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle