Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO'dan Libya açıklaması

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Libya'ya askeri müdahalede bulunmak gibi bir planları olmadığını açıkladı.

  Associated Press ajansının haberine göre, Rasmussen Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerinden Libya'ya müdahale edilmesi yönünde bir talepte bulunulmadığını, ayrıca böyle bir müdahalenin ancak Birleşmiş Milletler'den (BM) alınacak bir karar neticesinde yapılabileceğini söyledi.

  Rasmussen, Libya'daki olayların şu an itibarıyla herhangi bir  NATO üyesini tehdit etmediğini ancak bölgedeki sorunun geniş çaplı bir mülteci krizine neden olabileceğini ifade etti.

  Küba’nın eski devlet başkanı Fidel Castro, önceki gün devlet medyasında yaptığı açıklamada, ABD’nin, Libya’nın petrol kaynaklarını ele geçirmek için NATO’ya istila emri vermeyi planladığını öne sürmüştü.

  Halen Küba Komünist Partisi’nin lideri olan 84 yaşındaki Castro, “Bana göre, ABD yönetiminin Libya’nın huzuruyla ilgilenmediği aşikar. Bu zengin ülkeye önümüzdeki günler hatta saatlerde müdahale etmesi için NATO’ya emir vermekte tereddüt etmezler” demişti.

  AB'DEN ASKERİ OPERASYON SİNYALİ

  NATO, Libya'ya herhangi bir müdahale planı olmadığını ifade ederken, Avrupa Birliği (AB), 6 bine yakın AB vatandaşının bulunduğu Kuzey Afrika ülkesinde insani durumun daha da kötüleşmesi halinde "askeri operasyon" yapabileceğini bildirdi.

  Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AB yetkilisi, silahlı müdahale konusunda "Üzerinde çalıştığımız ihtimallerden birisi bu" dedi.

  Bu tür bir müdahalenin amacını açıklamaktan kaçınan yetkili, "Bir ihtiyat planı hazırladığımızda, bu, BM Güvenlik Konseyi'ni harekete geçireceğimiz anlamına gelmez" ifadesini kullandı.

  AB Komisyonu'nun insani yardım biriminin, "insani bir askeri operasyonda"  ne tür sivil ve askeri kapasitenin kullanılabileceği konusunda üye ülkelerle danışmalarda bulunduğunu anlatan yetkili, henüz silahlı bir operasyon noktasının uzağında olduklarını ve ihtimaller üzerine hazırlık yaptıklarını kaydetti.

  AB Komisyonu'na göre, Libya'da olaylar başladığından bu yana 5 bin civarında AB vatandaşı ülkeyi terk etti. Hala Libya'da bulunan AB vatandaşlarının sayısı konusunda net bir rakam verilemiyor.

  İKT HEYET GÖNDERDİ

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da Libya'da meydana gelen olayları daha yakından izlemek, olaylardan etkilenenlerin ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla Libya'nın Mısır ve Tunus sınırına İnsani Yardım Tespit Komisyonu gönderdi. Komisyon, olaylardan kaçanlara yardım amaçlı çalışmalar yürütecek.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı