GeriDünya NATO: Rusya'nın ihlali kabul edilemez, Türkiye ile dayanışma içindeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  393
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO: Rusya'nın ihlali kabul edilemez, Türkiye ile dayanışma içindeyiz

NATO: Rusya'nın ihlali kabul edilemez, Türkiye ile dayanışma içindeyiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den Türkiye'yle ilgili üst üste iki çarpıcı açıklama geldi. NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde "NATO'nun Türkiye'ye asker göndermeye hazır olduğunu" söyleyen Stoltenberg, görüşmenin ardından ise şunları söyledi: "Türk hava sahasının Rusya tarafından ihlali kabul edilemez. Türkiye ile güçlü dayanışma içindeyiz."

Brüksel'deki NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Stoltenberg, "NATO'nun, güney sınırından gelebilecek tehditlere karşı müttefikini korumak için Türkiye'ye asker göndermeye hazır" olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri, endişe kaynağının Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonları ve füze saldırıları olduğunu belirtti.

Reuters'ın haberine göre; Stoltenberg, Rusya'ya Suriye'de Esad rejimine destek olmayı bırakıp IŞİD'le savaşması konusunda çağrıda bulundu.

"ÇEVİK GÜÇ TÜRKİYE'YE KAYDIRILABİLİR"

Rusya'nın Ukrayna'daki Moskova yanlısı isyancılara destek için gerçekleştirdiği askeri müdahalenin ardından NATO'nun aldığı önlemler kapsamında 13 bin kişilik bir çevik güç oluşturulacağını hatırlatan Stoltenberg, bu askerlerin gerekli olduğu takdirde hem doğuya hem de güneye kaydırılabileceğini belirtti.

Stoltenberg, "Farklı yönlerden farklı tehditlerle karşılaşıyoruz. Çatışma, istikrarsızlık ve emniyetsizlik... Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana, kolektif savunmamıza yönelik en büyük takviyeyi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Stoltenberg, Afganistan'daki NATO askeri sayısı konusunda ise bir karar alınmadığını sözlerine ekledi.

TÜRK HAVA SAHASI İHLÂL EDİLİRSE...

NATO savunma bakanları toplantısında Suriye'deki kriz ve Rusya'nın bu ülkede gerçekleştirdiği operasyonlar tartışıldı.

Toplantı sonrası konuşan Stoltenberg, "Türk hava sahası ihlâl edilirse, NATO Türkiye'yi korumaya hazır" dedi.  "NATO savunma bakanlarının, Rusya'nın Suriye'deki faaliyetlerinin ciddi endişe yarattığı konusunda hemfikir olduğunu" belirten Stoltenberg, "Türk hava sahasının Rusya tarafından ihlali kabul edilemez. Türkiye ile güçlü dayanışma içindeyiz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ DE KORUYORUZ AÇIKLAMASINA" TEPKİ

Stoltenberg, Rusya'dan gelen "Suriye'nin korunmasına destek olmak için yaptığımız eylemler, Türkiye'nin sınırlarını da kapsayan bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunuyor" yönündeki açıklamaya ilişkin bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin böyle bir yardıma ihtiyacı olduğunu hiç zannetmiyorum. Türkiye NATO içinde güçlü bir müttefik. İkinci en büyük orduya sahip ülke. Türkiye kendini koruyacak güçte bir ülke. Ama biz desteğe her zaman hazırız. İhtiyaç olursa (Türkiye'yi korumak için) Acil Eylem Gücümüzü sevk edebiliriz. 48 saat içinde konuşlanma kapasitemiz var."

AÇIK MESAJ: NATO SİZİ KORUYACAK

NATO Genel Sekreteri, birliğin şu anki kapasitesinin iki katına tekabül eden 40 bin kişilik müdahale gücü ve Macaristan ve Slovakya'da yeni karargâhlarla ilgili planların tamamlandığını söyledi. Stoltenberg, "Bunlar tüm NATO üyesi ülkelere açık bir mesaj içeriyor. NATO sizi koruyacak. NATO sahada. NATO hazır" şeklinde konuştu.

PATRIOTLARIN ÇEKİLMESİ

ABD ve Almanya'nın Türkiye'deki Patriot füze savunma sistemlerini geri çektiğinin hatırlatılması ve bunun için doğru zaman olup olmadığının sorulması üzerine Stoltenberg, hem Türkiye hem de diğer müttefiklerle füze tehdidine karşı sağlanan korumanın nasıl devam ettirileceğiyle ilgili müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDEKİ GERGİNLİK

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, Rusya'ya ait savaş uçaklarının hafta sonunda Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle gerilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, ihlallerin, "olumsuz hava koşulları" nedeniyle gerçekleştiğini öne sürmüştü. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, daha önceki açıklamasında, Rusya'nın hava sahası ihlallerinin "kaza" olmadığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle