Dünya NATO’dan Çavuşoğlu’na Konya telefonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO’dan Çavuşoğlu’na Konya telefonu

NATO’dan Çavuşoğlu’na Konya telefonu

TÜRKİYE’nin Konya’daki NATO üssünde görev yapan Alman askerlerinin Alman parlamenterler tarafından ziyaretine izin verilmemesi üzerine, NATO devreye girdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, önceki akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak, NATO kapsamında görev yapan Alman askerlerinin Alman siyasilerce ziyaretine imkan tanınmamasından duyduğu üzüntüyü iletti ve sorunun çözülmesi yönünde çaba gösterilmesini istedi.

GÖRÜLEN LÜZUM ÜZERİNE

Alman parlamenterlerin ziyaretine izin verilmediğini doğrulayan Türk diplomatik kaynaklar, “Ziyarete neden izin verilmediği” sorusuna, “Görülen lüzum üzerine” yanıtı vermekle yetindi. Daha önce Ankara ve Berlin arasında yapılan görüşmeler sonunda Alman siyasilerin Konya’daki üste görevli Alman askerlerini 17 Temmuz’da ziyaret etmeleri konusunda mutabık kalınmıştı. Alman Meclisi basın ofisi de geçen hafta yaptığı açıklamada, yedi milletvekilinin 17 Temmuz’da Konya’daki NATO üssünü ziyaret edeceğini duyurmuştu. NATO misyonu kapsamında Konya 3. Ana Jet Üssü’nde konuşlanan Alman askerleri, IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona AWACS erken uyarı uçaklarıyla destek veriyor. Üste 30 kadar Alman askeri görev yapıyor.

MİSİLLEME İDDİASI

Diplomatik kulislerde ise Ankara’nın tutumunu değiştirmesinde, Almanya’nın Hamburg’da yapılan G-20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarla toplantı yapıp hitap etmesine izin vermemesinin önemli rol oynadığı öne sürüldü.

İNCİRLİK DE KRİZ YARATMIŞTI

Almanya, milletvekillerinin İncirlik’teki üste görevli Alman askerlerini ziyaret etmesine izin verilmemesi sebebiyle yaşanan kriz sonucunda geçen ay bu üsteki askerlerini Ürdün’e taşımaya karar vermiş ve taşınma işlemi geçen hafta başlamıştı. Ankara-Berlin ilişkileri, Alman Parlamentosu’nun Haziran 2016’da 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul etmesi, FETÖ’den aranan çok sayıda subayın iade edilmeyip Almanya’da iltica taleplerinin kabul edilmesi nedeniyle gerilmişti. Bu gelişmelerin ardından Türkiye, Alman parlamenterlerin İncirlik Üssü'ne girişini yasaklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle