GeriDünya NATO zirvesinde Erdoğan ile Obama görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO zirvesinde Erdoğan ile Obama görüştü

NATO zirvesinde Erdoğan ile Obama görüştü
refid:27150231 ilişkili resim dosyası

Galler'de yapılan NATO zirvesinde beklenen buluşma gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama 15 ay sonra ilk kez baş başa görüştü.

İkilinin TSİ 17.15'te gerçekleşmesi planlanan görüşmesi 17.05'te başladı ve yaklaşık 1 saat 25 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama ikili görüşmeleri öncesinde yaptıkları konuşmada, ele alacakları konuları belirttiler. Erdoğan: "Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna gibi konuların görüşüldüğü NATO zirvesi yaşadık. Bunları Sayın Obama ile birlikte bir değerlendirme imkânımız olacak. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendireceğiz" dedi.

"Sayın Obama ile NATO liderler zirvesinde bir araya geldim ve bölgemizde cereyan eden son gelişmelerin değerlendirilmesi fırsatını bulduğumuz için çok mutluyum" diyen Erdoğan, ABD ile Türkiye arasında model ortaklık çerçevesinde devam eden hassas bir süreç bulunduğunu ifade etti. Erdoğan, bu süreçteki birçok konunun iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdığını ifade ederek, şöyle devam etti:
"Birlikteliğin askeri plandaki en önemli çerçevesi NATO'dur. Siyasi noktadaki, ekonomik, kültürel noktadaki birlikteliklerimiz var. Şu anda uzun zamandır bölgede Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna gibi konuların görüşüldüğü NATO zirvesi yaşadık. Bunları Sayın Obama ile birlikte bir değerlendirme imkanımız olacak. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendireceğiz"

NATO zirvesinde Erdoğan ile Obama görüştü

ABD Başkanı Barack Obama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelme fırsatından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yeni görevinden dolayı tebrik etti. Türkiye'nin Avrupa ile Ortadoğu arasındaki köprü görevi dolayısıyla NATO'daki önemini vurgulayan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakımız için önemli bir lider" diye konuştu. Obama, Irak ve Suriye gibi ülkelerde yaşanan gelişmelerden duyulan endişeyi paylaştıklarını söyleyerek Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) tüm ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

NATO zirvesinde Erdoğan ile Obama görüştü Dinleme krizinin gölgesindeki Erdoğan-Merkel görüşmesi

NATO zirvesinde Erdoğan ile Obama görüştü ABD MASLAHATGÜZARI BAILY'YE "DİNLEMEYİN" NOTASI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle