GeriDünya NATO Sırp halkına karşı savaş ilan etmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO Sırp halkına karşı savaş ilan etmedi

NATO Genel Sekreteri Hürriyet için yazdı

Bu, Kosova'da bir yıldır süren, sivillere, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin, cinayetlerin ve orantısız güç kullanımının sona erdiğini görmek isteyen bizler için, çok önemli bir dönem.

Kamuoyumuz, Yugoslav silahlı kuvvetlerinin ve özel polisinin, Kosova'daki etnik halk üzerine ayırım gözetmeden yönelttiği, hatta dozunu giderek artırdığı bu saldırıları dehşetle izledi. Ve kendimize şu soruyu sorduk: Oturup, krizin daha da derinleşmesini, acıların yanıtsız kalmasını, yuvaların ve yaşamların tahrip edilmesini, suçlarını sürdürmelerini -harekete geçmediğimiz için - etnik ayrımcılık politikalarını uygulamalarını seyredecek miydik.

Salı günü, NATO Başkomutanı General Clark'a, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ne karşı hava operasyonu girişimini başlatması talimatı verdim. İttifak'ta hiç kimse, askeri gücümüzü bir hükümet ve onun askeri gücüyle karşı karşıya getirecek böyle bir kararı hafife almadı.

Ben bu kararı, müttefiklerle yaptığım yoğun görüş alışverişleri ve uluslararası topluluk adına, Büyükelçi Holbrooke'un yürüttüğü diplomatik girişimlerin, Belgrad rejimi tarafından şartsız reddedilmesi üzerine aldım. Karar, uluslararası topluluğun talebinin inatla reddedilmesiyle birlikte, müttefiklerin, bu tutumun sonuçları konusundaki uyarılarından sonra alınmıştır.

Neden müdahale

İttifakın, Kosova kriziyle ilgili hedeflerini şöyle vurgulamak istiyorum.. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin, uluslararası toplumun aşağıdaki üç önemli talebini reddetmesi üzerine harekete geçmiş bulunuyoruz.

Fransa'da Rambouillet'de görüşülen geçici siyasi çözümün kabulü.

Başkan Miloseviç ile geçtiğimiz 25 Ekim tarihinde anlaşmaya varıldığı üzere, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti ordusunun ve iç güçlerinin sınırlandırılmasının gözetimi.

Yugoslavya Federal Cumhuriyeti silahlı güçlerinin orantısız ve aşırı güç kullanımına son verilmesi.

Rambouillet'de önerilen siyasi çözüm, adil ve krize çaredir. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruduğu gibi, Sırbistan Cumhuriyeti'nin Kosova'daki rolünü de koruyor. Aynı zamanda Kosovalılara, etnik grupların çıkarlarını da gözönüne alarak, eyalet içinde daha büyük bir özerklik tanıyor.

Uluslararası toplumun gözünde, Rambouillet formülü en iyisi, en adili olduğu kadar, her iki taraf için de, en etkin uzlaşmadır. Bu bölgeye sürekli barış getirecek bir formüldür.

CİNAYETLER BİTSİN

Rambouillet Anlaşması, Kosova'daki cinayetlerin sona ermesi için devlet ve örgütlerin yoğun ve kararlı çabalarının sonucudur.

Bununla birlikte barış yolundaki bütün çabalar sonuçsuz kalmıştır. Bu durum, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin ihtilafı ve gerçekleştirdiği şiddet eylemlerinden kaynaklanmaktadır.

Şu noktaya dikkat çekmek durumundayım; NATO, Yugoslav veya Sırp halkına savaş ilan etmemiştir. Otoriter rejim yüzünden uzun zamandır Avrupa'dan izole durumda yaşayan Yugoslavya halkıyla hiçbir sorunumuz yoktur.

NATO askeri harekatının amacı, Yugoslavya ordusu ve polis güçlerinin Kosova'daki saldırılarını durdurmak, insanların daha fazla acı çekmesine ve bölgedeki barış ve istikrarı daha fazla tehdit etmelerine engel olmaktır. Askeri harekâtımız, Rambouillet Anlaşması çerçevesinde önerilen siyasi çözümün, barışa giden tek yol olduğunu - tabii eğer o da bunu istiyorsa - Başkan Miloseviç'e göstermeyi amaçlamaktadır.

Kalıcı bir siyasi çözümün etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu da uluslararası askeri bir gücün varlığını gerektirir. İttifak, çözüm çerçevesinde, her iki tarafın da üzerlerine düşen yükümlülüğü yerine getirebilmesi için gerekli olan, Kosova çevresinde güvenli bir ortam oluşturacak çokuluslu barış gücüne önderlik etmeye hazırdır.

SONUNA KADAR

Kosova temsilcileri, geçici siyasi çözüm anlaşmasını imzalamış ve anlaşmanın uygulanması için, NATO önderliğinde uluslararası bir gücün gerekliliğini kabul etmiştir. Bu nedenle biz, Yugoslav hükümetini Rambouillet geçici anlaşmasını ve bunun bir sonucu olan askeri gücün varlığını kabul ederek, uluslararası topluluğun taleplerini yerine getirmeye çağırıyoruz.

Tarafların birbirlerini öldürmesine son vermenin zamanı geldi. Rambouillet anlaşması, her iki taraf için de adil ve uygulanabilir bir şekilde şiddetin sona erdirilmesinin yolunu açıyor. Barışa giden bu yolu reddetmek, anlaşmazlığın sürdürülmesi, insanların acı çekmesi, Kosova'da umutsuzluğun sürmesi ve nihayet istikrarsızlığın komşu ülkelere sıçramasına neden olmanın sorumluluğunu üstlenmek anlamına geliyor.

Aynı zamanda Kosovalılara, barışa giden yola sonuna kadar sadık kalmaları çağrısı yapıyoruz, Paris'te Rambouillet anlaşmasına imza koyarak seçtikleri barış yoluna. Ve özellikle Kosova silahlı unsurlarından kışkırtıcı askeri eylemlerden sakınmalarını talep ediyoruz.

NATO müttefikleri, Belgrad uluslararası topluluğun ileri sürdüğü taleplere tam olarak uyuncaya kadar, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nde gereken askeri harekâtları düzenlemeye sonuna kadar kararlıdır.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle