GeriDünya NATO operasyonuna yeşil ışık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO operasyonuna yeşil ışık

Kosova'da Sırp vahşeti tüm şiddetiyle devam ederken, NATO üyeleri Genel Sekreter Javier Solana'ya askeri müdahale için gerekli yetkiyi verdi. Belgrad'ı ikna etmek için bölgeye giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Holbrooke ise ‘Askeri müdahalenin eşiğindeyiz’ diyerek Sırpları uyardı.

Fransa'da barış masasını terkeden Sırplar, Kosova'da yine terör estiriyor. Sırpların Dreniça sırtlarında düzenlediği saldırılar yüzünden 25 bin Kosovalı Arnavut göç yollarına düştü. Kadın, çocuk, genç, ihtiyar binlerce kişi kötü hava koşulları, açlık ve Sırplara karşı yaşam savaşı veriyor. Uluslararası görevliler Kosova'da ‘gerçek bir insanlık felaketi’ yaşandığı uyarısında bulunuyor.

Yugoslav güvenlik güçlerinin tanklarla ana yolları tuttuğu ve Glogovac yakınlarında köylerden dumanlar yükseldiği bildiriliyor. Kosova'da Bosna benzeri dram yaşanırken, diplomasi ve uyarılar yoluyla Sırpları dize getiremeyen Batı ise olası bir askeri müdahale için hazırlıklarını hızlandırdı.

Brüksel'de yapılan toplantıda 19 NATO üyesinin temsilcileri, Ocak'ta Genel Sekreter Javier Solana'ya Kosova'ya askeri operasyon düzenleme yetkisini genişlettiler. Bu durumda Solana, sadece Sırpların hava savunma sistemiyle ilgili hedeflere değil, Yugoslavya'ya ait diğer askeri hedeflere de saldırı düzenlenmesi emrini verebilecek.

Uluslararası toplumunun o tarihte Sırpları barış görüşmelerine ikna etmesi üzerine Solana'nın yetkisini kullanmaya gerek kalmamıştı. Ancak Sırpların bu kez ikna edilmesi daha zor görünüyor. Sırplar, Kosova'da uluslararası bir gücün yerleştirilmesine karşı çıkıyor, bu nedenle barış anlaşmasını imzalamıyorlar.

Solana'nın emir vermesi halinde NATO'nun birkaç saat içinde Sırpları vurabileceği belirtiliyor. NATO'nun Avrupa Komutanı Amerikalı Genel Wesley Clark, bir süre önce yaptığı açıklamada, ‘Personel ve ekipmanlar hazır. Sadece vurmak için emir bekliyoruz’ demişti.

Ancak ABD barış şansını bir kez daha zorluyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Hollbrooke, Sırpları ‘Askeri operasyonun eşiğindeyiz. Ancak bunu önlemek için henüz geç değil, ancak pencere gittikçe kapanıyor’ diye uyardı. Yugoslav Ordusu ise ABD'yi Arnavut ‘terörüne’ destek vermekle suçladı. Ordu Arnavut ‘provakasyonları’ ve NATO ‘tehditleri’ sona erene kadar Kosova'da saldırı düzenleyeceklerini savundu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle