GeriDünya NATO köy vurdu: 100 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO köy vurdu: 100 ölü

Daha önce hedef şaşırarak bir yolcu trenini, mülteci konvoyunu ve yerleşim birimlerini vuran NATO'nun bu defa bir köyü bombaladığı öne sürüldü. Sırplara göre NATO uçakları, Prizren yakınlarındaki Korisa köyünü vurdu ve saldırıda en az 100 Kosovalı Arnavut öldü.

NATO harekat başladığından bu yana önceki akşam Yugoslavya'ya yönelik en şiddetli hava saldırısını düzenlediğini açıklarken, Sırplar bombardımanda bir köyün isabet aldığını ve en az 100 sivilin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını öne sürdüler.

Saldırıdan sağ kurtulan Arnavut tanıkların ifadelerine dayanan Yugoslav Tanyug Ajansı'nın haberine göre Prizren kentinin 5 km kuzeyindeki Korisa köyüne yönelik saldırı önceki gece yarısı meydana geldi. Bombardımanda Prizren'e yönelik saldırıdan ötürü göç etmek zorunda kalan yaklaşık 400 mültecinin sığındığı bir çiftlik isabet aldı.

Bombardımandan sağ kurtulan Feriz Ametaj, en az 100 kişinin öldüğünü söyleyerek, ‘Sabahtan beri muşambalara sarılmış sayısız yanmış ceset çıkarıldı’ dedi. Fehmi Ahmeta isimli bir Arnavut da 10 dakika süren saldırıda ailesinden 7 kişinin de öldüğünü söyledi. Ahmeta, Prizren'e yönelik saldırının ardından mültecilerin 10 gün boyunca ormanlık alanda yaşadıklarını, evlerine dönmeden önce Arnavutluk sınırı yakınlarındaki bu köye sığındıklarını anlattı.

Zecir Urimeray isimli bir başka Arnavut da, 2 ve 3 yaşlarında iki kızı ile kayınbiraderinin öldüğünü belirterek, ‘Biz ormanlarda saklanıyorduk, ama Sırplar bize evlerimize dönebileceğimiz yolunda güvence verdiler’ dedi. 62 yaşındaki Urimeray, ölü sayısının 200'e kadar yükselebileceğini söyledi.

Sırp basın merkezinin açıklamasına göre köye sekiz misket bombası isabet etti. Saldırıda çoğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan Arnavut mülteciler öldü. Herhangi bir askeri hedefin bulunmadığı Korisa köyüne dün sabah da saldırı düzenlediği bildirildi.

NATO ise önceki akşam şimdiye kadar Yugoslavya'ya yönelik en şiddetli saldırının gerçekleştirdiğini açıkladı. 24 saat zarfında 679 sorti yapıldığını söyleyen NATO Sözcüsü Jamie Shea, saldırıda Kosova'daki tank, askeri araç, havanların hedef alındığını söyledi. Saldırıların özellikle gündüz Prizren, gece ise Stimlje bölgesinde yoğunlaştığı bildirildi. NATO, bombardımanda köyün hedef aldığı ve çok sayıda can kaybının olduğu yolundaki haberleri araştırıyor.

NATO, daha önce de hedef şaşırmıştı. Yanlışlıkla bir yolcu trenini, mülteci konvoyunu ve yerleşim birimlerini vuran NATO, son olarak Belgrad'taki Çin Büyükelçiliği'ne füze isabet etmesi sonucu Çin ile ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. NATO'yu birkaç yıl önceki haritalarla hedef belirleyen CIA'nin şaşırttığı anlaşılmıştı.

ABD'nin son numarası örümcek ağı bombası

NATO, Sırp hedeflerine yönelik hava harekátında, en yeni teknolojiyi de deniyor. Bunun son örneğine, elektrik santrallerini hedef alan hava saldırılarında tanık olundu. Genelde yerleşim birimleriyle iç içe olan yüksek gerilim hatlarına, sivil kayıp meydana gelmemesi için, ölümlere yol açmayan, ancak hasar vererek elektriklerin kesilmesine neden olan ‘‘grafit bombaları’’ kullanıldı. Atıldıktan sonra yüksek gerilim hattını örümcek ağı gibi saran grafit lifler, hattı kullanılmaz hale getiriyor. Belgrad dışındaki Veliki Crljeni köyü sakinleri, gece gerçekleşen grafit bombası saldırısından sonra, elektrik hatlarını saran ağları temizlemek için ter döktü.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle