Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO Genel Sekreteri Rasmussen Atina'da

  A.A.
  27.08.2009 - 16:40 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, AB ile NATO arasındaki işbirliğinin güçlenmesini ümit ettiğini söyledi.

  Atina'yı ziyaret eden Rasmussen, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir araya geldi. Görüşmede, AB-NATO ve NATO-Rusya ilişkileri ile Afganistan konularının ele alındığı kaydedildi.

  Görüşmeden sonraki basın toplantısında, "AB ile NATO arasındaki işbirliğinin güçlenmesini ümit ediyorum" diyen Rasmussen şöyle devam etti:

  "Afganistan'da gerek AB, gerekse NATO temsil edilmektedir. Ancak bu iki teşkilat arasında anlaşma bulunmamaktadır. Bu da her iki tarafın yetkililerinde kaygı yaratıyor. Anlaşmanın eksikliği, oradaki güçlerimiz için tehlike teşkil ediyor. Bu soruna tatmin edici bir çözüm getirilmelidir."

  Rasmussen, gelecek yıllar içinde AB ile NATO arasında güçlü işbirliği görmeyi arzu ettiğini sözlerine ekledi. Genel Sekreter, anlaşma eksikliğine gerçekçi çözüm bulunması gerektiğini vurguladığı açıklamasında, konuyu Türkiye ziyareti sırasında gündeme getireceğini de ifade etti.

  Karamanlis ise AB ile NATO'nun sonuç getirecek işbirliğinin ortak mantık gerektirdiğini söyledi. "NATO'nun AB'nin tüm üyeleriyle işbirliği içinde olması gerektiğini" kaydeden Karamanlis, "ittifakın AB ile daha fazla işbirliği arzu etmesi halinde, işbirliğinin tüm üyeleri kapsayacağını" belirtti.

  Başbakan, bu iki teşkilat arasındaki işbirliğinin güçlenmesi için, anlaşmaların uygulanması ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesinin yanı sıra iyi niyetin de olması gerektiğini kaydetti.

  NATO-Rusya ilişkilerine de değinen Karamanlis, Atina'nın, fikir ayrılığı olan konularda dahi NATO ile Rusya arasında daha iyi ve yapıcı işbirliği koşulları oluşturulmasını desteklediğini ifade etti.

  Karamanlis, Yunanistan'ın Afganistan'a kuvvet gönderip göndermemesi konusunda ise, "Yunanistan NATO ve uluslararası toplum çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmektedir ve Afganistan ile daha başka misyonlarda olduğu gibi, istikrar, barış ve güvenliği hedef alan tüm faaliyetlere katılmaktadır" dedi.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ve Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis ile de görüşen Rasmussen'in akşamüstü Ankara'ya hareket etmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı