GeriDünya NATO Genel Sekreteri Rasmussen Afganistan için Moskova'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO Genel Sekreteri Rasmussen Afganistan için Moskova'da

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan konusunu ve Rusya'nın NATO'nun bu ülkedeki çabalarına olası desteğini görüşmek üzere Moskova'ya geldi.

Rasmussen, üç günlük bir ziyaret için dün akşam geldiği Moskova'da Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile görüşecek.

Rusya'nın geçen yıl Ağustos ayında Gürcistan ile yaşadığı çatışmanın ardından NATO ile kötüleşen ilişkileri son dönemde düzelirken, Moskova Taliban'ın kontrolü ele geçirmesiyle kendi güvenliğine de tehdit oluşturacağı gerekçesiyle Afganistan'daki NATO güçlerine yardım etmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Rusya ayrıca, NATO'ya Afganistan'a göndereceği malzeme için topraklarını kullanma izni vermişti.

Rus haber ajansı RİA Novosti, Rasmussen'in Genel Sekreter olarak yapacağı ilk resmi Rusya ziyareti sırasında Moskova ile ilişkileri düzeltmenin yanı sıra Afganistan'da destek istemesinin beklendiğini duyurdu.

Rasmussen'in beraberinde Rusya'dan isteyeceği askeri araç ve hizmetin listesini de getirdiğini belirten ajans, bu yardımın Rasmussen'e göre NATO-Rusya ilişkilerini gerçek bir stratejik ortaklık seviyesine çıkaracağını belirtti.

Haberde, Rasmussen'in talep listesinde yüzlerce AK-47 saldırı silahının modifiye edilmiş versiyonu, ağır makineli silah, tabanca, roket fırlatıcısı, havan topu, elde taşınabilir hava savunma sistemi (MANPADS), ağır toplar ve zırhlı personel taşıyıcıları bulunduğu kaydedildi.

NATO'nun Rusya'dan ayrıca, Afganistan'da halen hizmet veren 4 Antonov An-32 askeri nakliye uçağına ek olarak en az 6 adet daha isteyeceği ifade edilen haberde, Rasmussen'in Moskova'dan helikopter ve kamyon da isteyeceği belirtildi.

RİA Novosti, Kremlin'in Rasmussen'in listesini inceleyeceğini ve istenen araçları en kısa zamanda göndermeye hazır olduğunu kaydederek, "Ancak NATO analistleri ve diplomatları, gayri resmi açıklamalarında, Brüksel'in Rusya'nın bu malzemeyi ücretsiz vermesini beklediğini, aksi takdirde ABD ve NATO'nun bu malzeme için yüz milyonlarca dolar ayırması gerekeceğini belirtiyorlar. Sonuç olarak Rasmussen'in Medvedev tarafından ortaya atılan Avrupa'nın yeni güvenlik sistemini değerlendirmekten başka bir seçeneği yok" ifadelerine yer verdi.

Rasmussen'in ziyareti sırasında Moskova'yı, ABD Başkanı Barack Obama'nın Avrupa için yeni füze kalkanı önerisini kabul etmesi yönünde ikna etmeye çalışacağı belirtilen haberde, Rasmussen'in NATO'nun yeni füze kalkanına Rusya'yı bile dahil etmeye hazır olacağı mesajı vereceği ifade edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle