Dünya Haberleri

DÜNYA

  NATO Genel Sekreteri Gürcistan'da

  TİFLİS (A.A)
  04.10.2007 - 14:37 | Son Güncelleme:

  Gürcistan'da temaslarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Parlamento Başkanı Nino Burcanadze ve Başbakan Zurab Noğaydeli ile görüştü.

  Burcanadze, de Hoop Scheffer ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın NATO'ya tam üye olabilmek için çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "NATO'ya katılmamızda sorun yok" dedi.

  De Hoop Scheffer'in de Gürcistan'ın NATO'ya katılmasında sorun olmayacağını söylediğini kaydeden Burcanadze, bu süreçte ülkesinin de gayretli olması ve standartlara uyması gerektiğini kaydetti.

  Burcanadze, Gürcistan'a karşı adil olmayan bir tutum içine giren Rusya'nın, aynı zamanda ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkarak olumsuz tepkiler aldığını söyledi.

  De Hoop Scheffer'in, Burcanadze ile görüşmesinden sonra Başbakan Noğaydeli ile de bir araya geldiği kaydedildi.

  Tiflis Devlet Üniversitesi Rektörü Giorgi Hubua da yaptığı açıklamada, de Hoop Scheffer'in, kendilerine "Gürcistan'ın, NATO üyeliğinin bir başka ülkeye bağlı olmadığını" söylediğini belirterek, NATO Genel Sekreteri'nin bu sözlerinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

  Hubua, ayrıca de Hoop Scheffer'in, Gürcistan'ın diğer ülkelerle olan ilişkilerinin, NATO üyeliği önünde sorun teşkil etmeyeceğini söylediğini ifade etti.

  De Hoop Scheffer'in, Tiflis'te sona eren görüşmelerinden sonra Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile birlikte Kaheti bölgesine gittiği bildirildi.

  Saakaşvili ve de Hoop Scheffer'in, Kaheti bölgesindeki tarihi Signaki kentinde ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı