GeriDünya NATO duruma el koydu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO duruma el koydu

Makedonya’da hükümet ile Arnavut militanlar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen çatışmaların artması NATO’yu harekete geçirdi. Devreye giren NATO anlaşmanın sağlandığını söylesede bölgeden yer yer çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Arnavut güçlerinin çekilmeye başladığı ifade NATO’yu Arnavut komutan Leka yalanlarken, ülkede iç savaş kaygısı giderek hakim oluyor.

NATO, Arnavut militanların Makedonya'daişgal ettikleri bölgelerden çekilmeleri konusunda varılan anlaşmayı doğruladı. Üsküp'teki NATO sözcüsü, Makedon hükümeti ile Arnavut UÇK gerillası arasında bu akşam, Arnavut militanların işgal ettikleri Makedonya'nın kuzeybatısındaki bölgelerden çekilmesi konusunda biranlaşma imzalandığını belirtti.

 Özel televizyon kanalı A1, kısa bir süre önce, Makedonya Devlet Başkanlığı makamına dayanarak verdiği haberde, NATO ile UÇK arasında bu akşam, Arnavut gerillasının, işgal ettiği Makedonya'nın kuzeybatısından çekilmesi konusunda anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

 A1 televizyonu, UÇK'nın siyasi temsilcisi Ali Ahmeti ve NATO özel temsilcisi Pieter Feith arasında bu akşam imzalanan anlaşma uyarınca, UÇK militanlarının işgal ettikleri Kalkandelen ve Yazintse yolundan, yarın sabah 6'ya kadar çekileceğini bildirmişti

ARNAVUT MİLİTANLAR GERİ ÇEKİLİYOR

Arnavut militanların Makedonya'nın kuzeybatısında 3 haftadır işgal ettikleri bölgeden geri çekilme işleminin ''olaysız'' devam ettiği bildirildi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) yakın bir kaynak,yaptığı açıklamada, ''Şu ana kadar her şey iyi gitti. Çekilme işlemi planlandığı gibi devam etmektedir. UÇK militanları 5 Temmuz ateşkesinden önceki mevzilerine çekilmeye başladılar'' dedi.

SOLANA VE ROBERTSON ÜSKÜP'TE

 Öte yandan, NATO Genel Sekreteri George Robertson ile AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana Üsküp'e geldi. İki yetkili, Üsküp'te Makedonya'nın bir iç savaşa sürüklenmemesi amacıyla görüşmeler yapacaklar.

ARNAVUT KOMUTAN LEKA: 'GERİ ÇEKİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

Makedonya'daki Arnavut militanların bir komutanı, hükümet ile varılan ateşkesin yenilenmesi anlaşması uyarınca güçlerini geri çekmesinin mümkün olmadığını söyledi. Çatışmaların üç gün önce yeniden şiddetlendiği Kalkandelen kenti yolundaki Arnavut militanların komutanı Leka, Reuters'e telefonla yaptığı açıklamada, bu gece varıldığı belirtilen anlaşmaya uyamacaklarını, çünkü geri çekilmelerinin mümkün olmadığını, Makedon güçlerinin kendilerine çok yakın yerde saldırmayı beklediğini ifade etti.

 Makedon hükümeti ile Arnavut militanların örgütü UÇK arasında bu akşam NATO arabuluculuğunda, Arnavut militanların işgal ettikleri Makedonya'nın kuzeybatısındaki bölgelerden çekilmesi konusunda biranlaşma imzalandığı bildirilmişti.

 Arnavut militanlar adına UÇK'nın siyasi temsilcisi Ali Ahmeti'nin imzaladığı belirtilen anlaşma uyarınca, UÇK militanlarının işgal ettikleri Kalkandelen ve Yazintse yolundan, yarın sabah 06.00'ya kadarçekileceği bildirilmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle