GeriDünya NATO’dan Afganistan için ABD’ye 7 bin asker sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO’dan Afganistan için ABD’ye 7 bin asker sözü

NATO’dan Afganistan için ABD’ye 7 bin asker sözü

ABD Başkanı Obama’nın ‘fazladan asker’ talebine, Brüksel’de toplanan NATO Dışişleri Bakanları zirvesinden olumlu yanıt geldi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, en az 25 NATO üyesinden 7 bin civarında takviye askerin, gelecek yıl Afganistan’a gönderileceğini açıkladı. Çoğu NATO ülkesi ‘muharip asker’ göndermeyi kabul ederken, Türkiye, Fransa ve Almanya ise sivil yardım ve Afgan askerlerinin eğitimi konusunda destek sözü verdi.

NATO’ya üye ülkelerin Afganistan’daki asker sayılarını artırmalarını talep eden ABD Başkanı Barack Obama’nın çağrısı cevap buldu.
Brüksel’de dün toplanan NATO Dışişleri Bakanları zirvesinde, Avrupalı dışişleri bakanları, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’a 7 bin asker takviyesi sözü verdi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “En az 25 NATO üyesinden 7 bin civarında takviye askerin gelecek yıl Afganistan’a gönderileceğini” açıkladı.
Destek veren ülkeler
Fransa, Almanya ve Türkiye’nin, asker göndermekten çok ‘sivil yardım’ ve ‘Afgan askerlerinin eğitimi’ konusunda destek verebileceği, Makedonya, Arnavutluk, Slovakya, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İngiltere, Portekiz ve NATO ülkesi olmamasına rağmen Gürcistan’ın ise, çeşitli sayılarda asker gönderilmesi yönünde niyet beyanında bulundukları bildirildi.
İtalya ve İngiltere 1500 civarında bir sayı belirledi. Gürcistan 900, Polonya 600, Slovakya 250 ve Portekiz 150 asker göndereceğini şimdiden duyurdu.
2010’un ilk yarısı içinde Afganistan’daki asker sayısını 100 bin’e çıkarmayı planlayan ABD’nin Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ise, NATO ülkelerinden aldığı tepkilerin olumlu olduğunu kaydetti.
Clinton, NATO’daki mevkidaşlarıyla görüşmelerinde, bir çok ülkenin Afganistan operasyonlarının öneminin bilincinde olduğu izlenimi aldığını kaydetti.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, The Daily Telegraph gazetesince yayımlanan makalesinde de, tüm ülkelerin Afganistan misyonunda rol oynaması gerektiğini savunurken, “Her inançtan siviller katledildi ama en büyük bedeli Müslümanlar ödedi. Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve nüfusu çoğu Müslüman olan diğer ülkelerden askerler, Afganistan’da aşırılıkla mücadele ediyor ve onların katkısı bizim misyonuz için hayatidir” diye yazdı.
Karar  Türkiye‘nin
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Afganistan’daki Türk askerlerinin faaliyetleri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini, ancak bunun “Türkiye’nin vereceği bir karar” olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle