GeriDünya NATO askerleri, yanlışlıkla Afgan ordusuyla çatıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO askerleri, yanlışlıkla Afgan ordusuyla çatıştı

NATO askerleri, yanlışlıkla Afgan ordusuyla çatıştı
refid:13634279 ilişkili resim dosyası

Afganistan'da NATO askerleri, müttefikleri olan Afgan ordusuyla çatıştı. Olayda 4 Afgan askeri öldü, 6'sı yaralandı. Afgan yetkililer, çatışmanın yanlış anlaşılma sonrası çıktığını belirtirken, Afganistan Savunma Bakanlığı olayı kınadı.

Reuters haber ajansına konuşan Vardak valisinin sözcüsü Seydullah Şahid, hem NATO güçleri hem de Afgan askerlerinin, dün gece bölgede operasyonlar yaptıklarını ve bu sırada birbirlerine ateş açtıklarını söyledi.  

Şahid, NATO kara birliklerinin talebi üzerine düzenlenen hava saldırısında Afgan askerlerinin bulunduğu bir karakolun vurulduğunu, saldırıda 4 Afgan askerinin öldüğünü, 6 askerin yaralandığını açıkladı.

NATO güçleri, ülkede görevli NATO askerleriyle Afgan güvenlik güçleri arasında bir "olay" yaşandığını doğrularken, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Afganistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da NATO ve Afgan güçlerinden oluşan bir birliğin, Vardak vilayetinde sabaha karşı bir diğer Afgan birliğiyle çatıştığı doğrulanarak, NATO güçlerinin çatışma sırasında hava desteği istediği ve saldırıda 4 Afgan askerinin öldüğü bildirildi.

Saldırının kınandığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın ardından sorumluların yargılanması istendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle