GeriDünya NATO Askeri Komitesi'nin gündemi Afganistan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO Askeri Komitesi'nin gündemi Afganistan

NATO'nun en yüksek askeri karar organı olan ve 19 üye ülkenin genelkurmay başkanlarından oluşan Askeri Komite'nin 144. olağan toplantısı, Brüksel'de yapılıyor.

Türkiye'nin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu başkanlığındaki bir heyet tarafından temsil edildiği Askeri Komite'ningündeminde, Balkanlar, Afganistan'daki gelişmeler, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK), NATO-Rusya askeri işbirliği ve çeşitli askeri kuvvet planlama raporlarının incelenmesi bulunuyor. İttifak genelkurmay başkanları ayrıca, Askeri Komite'nin yeni başkanını da seçecek.

Askeri Komite Başkanlığı'nı, 1999 yılından beri sürdüren İtalya Genelkurmay Başkanı Amiral Guido Ventroni, 2002'nin Haziran ayında, 3 yıllık görev süresini dolduracak. Ventroni, bu görevi, Kosova savaşının en sıcak günlerinde, Alman General Klaus Naumann'dan devir almıştı.

Askeri Komite Başkanlığı'na, Belçika Genelkurmay Başkanı Amiral Willy Herteleer ile Alman Genelkurmay Başkanı General Harald Kujat aday gösterildi.

Askeri Komite Başkanı seçimlerine, ordusu bulunmayan İzlanda ve İttifak'ın askeri kanadı dışında kalan Fransa katılmıyor. İlke olarak, NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SEUR) ve Atlantik Kuvvetleri Komutanı (SACLANT) Amerikalı subaylardan, Askeri Komite Başkanı ise Avrupalılardan seçiliyor.

NATO genelkurmay başkanları yarın, İttifak'ın işbirliği yaptığı ülkelerin genelkurmay başkanları ile Avrupa-Atlantik İşbirliği Askeri Komitesi çerçevesinde biraraya gelecekler.

NATO Askeri Komite toplantıları, basına kapalı yapılıyor. Askeri Komite Başkanı Amiral Ventroni'nin, yarın akşam bir basın toplantısı düzenleyerek, çalışmalar hakkında bilgi vermesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle