Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nasrallah pişman

  Hürriyet Haber
  28.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah lideri Nasrallah,"İki İsrail askerini kaçırmanın savaşa yol açacağını bilsem, bu emri vermezdim" dedi. Nasrallah, İsrail’in bu kadar sert bir karşılık vermesini beklemediğini ilk kez itiraf etti.

  Siyasi yorumcular, İsrail işgalinin ardından Hizbullah’ın Lübnan’da daha da güç kazandığını, Nasrallah’ın bu açıklamasıyla "şirin görünüp" son çatlak sesleri de kesmeye çalıştığını belirtiyor.

  HİZBULLAH lideri Şeyh Hasan Nasrallah, İsrail’in asker kaçırma eylemine Lübnan merkezli örgüte karşı savaş açarak karşılık vereceğini öngöremediğini, bunu bilse kaçırma emrini vermeyeceğini söyledi. Lübnan televizyonu New’a bir röportaj veren Şeyh Nasrallah şu ifadeleri kullandı:

  "İsrailli askerleri kaçırmanın o dönemde, bu ölçüde bir savaşa yol açabileceğine yüzde bir bile ihtimal vermemiştik. ’Bunun savaşa neden olacağını bilseniz yine de o emri verir miydiniz’ diye sorarsanız, cevabım ’Kesinlikle hayır’ olur."

  Uzmanlara göre Nasrallah bu açıklamasıyla, savaştan sonra büyük yıkıma uğrayan ve Hizbullah’a karşı da sesini yükselten Lübnanlılara "şirin görünmeye" çalıştı. Hizbullah savaştan "daha güçlü" çıkmış olsa da, Nasrallah Lübnan içindeki muhalefeti tamamen bastırmanın hesaplarını yapıyor.

  PAZARLIK BAŞLADI

  Öte yandan savaşın en büyük nedeni olarak gösterilen esirler konusunda pazarlıklar dün başladı. Kaçırılan iki İsrail askeriyle, İsrail cezaevlerinde tutulan Filistinli yüzlerce tutsağın takas edilmesi gündemde. Şeyh Nasrallah, Hizbullah adına temasların Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri tarafından yürütüldüğünü, İtalya ve BM’nin de arabulucu olmak istediğini söyledi.

  Mısır’ın El Ahram Gazetesi ise, "üst düzey kaynaklara" dayanarak verdiği haberde, Almanya’nın arabuluculuğunda tarafların esir değişimi için anlaştığını yazdı. Gazete, esir değişiminin en geç 2-3 hafta içinde gerçekleştirileceğini iddia etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı