Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nasrallah diskolarda hit oldu

  Hürriyet Haber
  08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail’in Lübnan’a saldırısı Hizbullah’a olan sevgiyi körükledi ve örgütün lideri Seyid Hasan Nasrallah’ın popülaritesini artırdı. Suriye’de, Nasrallah posterleri, anahtarlıkları ve tişörtlerinden oluşan hatıra eşya satışlarında patlama oldu.

  Hatta, Nasrallah’ın konuşmalarının kayıtlı olduğu CD’ler bu yazın hiti oldu. Başkent Şam’da bir müzik mağazasının hoparlörlerinden Nasrallah’ın sesi yükseliyor. CD’ler Tarık Otabaşi’nin dükkanında yok satıyor. Otabaşi, "Talebin bu kadar yüksek olacağını tahmin edemedim. CD’ler çabucak tükendi. Şimdi sadece kasetleri satıyorum" diyor. Nasrallah’ın konuşmalarının arka planında savaş müziği bulunan CD’ler Şam’daki gençliğin gözde mekanlarından Laterna gece kulübünde dans müziği olarak bile çalınıyor.

  Hizbullah’ın bayrakları ve Nasrallah’ın resimleri Şam’ın her yerini kaplamış. Otomobiller, polis motosikletleri, hükümet binaları, evler ve hatta hastanelerin acil servislerinde bile Nasrallah posterleri asılı.

  Hizbullah’ın İsrail güçlerine karşı direnişi sürdükçe yeni ürünler piyasaya çıkıyor. Muhammed Ali adlı Suriyeli’nin hediyelik eşya dükkanında, Hizbullah füzelerinin Lübnan açıklarındaki bir İsrail gemisini vurarak ağır hasar verdirmesini temsil eden bir poster satılıyor. Ali, Hizbullah’ın Güney Lübnan’daki bir güvenlik şeridini işgal eden İsrail güçlerine füzelerle karşılık verdiği 1990 ortalarından bu yana Nasrallah hatıraları satıyor.

  Nasrallah’ı bulduk komutanım!

  İsrail askerleri Nasrallah’ı bulamıyorlar ama her gittikleri yerde battal boy fotoğrafıyla karşılaşıyorlar. Hatta bunların bazıları, Güney Lübnan’ın Yarun köyünde, zenginlere ait olduğu anlaşılan bir eve baskın düzenleyen İsrail askerlerinin karşılaştığı bu poster gibi lüks çerçeve içinde.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı