Dünya Haberleri

DÜNYA

  NASA: Dinozorları göktaşı yok etti

  Hürriyet Haber
  14.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dinazorların 65 milyon yıl önce dev bir göktaşının dünyaya çarpması sonucu ortadan kalktığı şeklindeki varsayımı destekleyen yeni kanıtlar bulundu.

  NASA'nın Amerikalı bilim adamları Adriana Ocampo ile Kevin Pope, Meksika ve Belize'de göktaşının oluşturduğu sanılan iki krater daha belirlediler. Daha önce varlığı bilinen ve Meksika'nın başkenti Mexico City'nin 230 km batısında bulunan 200 km çapındaki Chicxulub kraterine yakın Alvaro Obregon bölgesinde keşfedilen yeni krater bölgeye 10-15 km çapında dev bir asteroidin çarptığı yolundaki teoriyi iyice güçlenderdi. Bu noktanın 480 km uzağında Belize'de de üçüncü bir krater bulundu.

  NASA uzmanları keşfettikleri yeni kraterlerde iki katman bulunduğunu, bunun da bir çarpmanın meydana geldiğini kanıtladığını belirttiler. Teoriye göre, dev göktaşının dünyaya çarpması sonucu yükselen toz bulutu güneş ışığının yeryüzüne ulaşmasını engelleyerek ısıyı büyük ölçüde düşürdü. Böylelikle dünya buzul çağına girerken dinozorlarla birlikte canlıların yüzde 75'inin nesli tükendi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı