GeriDünya Namibyalı kadının işkence iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Namibyalı kadının işkence iddiası

Namibyalı kadının işkence iddiası
refid:15095577 ilişkili resim dosyası

Tom Hanks’in ABD’de havaalanında mahsur kalan bir Doğu Avrupalı’yı oynadığı “The Terminal” filmindeki dram Gaziantep’te yaşandı.

TÜRKİYE’de elçiliği olmayan güneybatı Afrika ülkesi Namibya’nın vatandaşı Teopolina Harper (40), geçen mayıs ayında Suriye ile Türkiye arasındaki sınırda Türk yetkililerce tutuklandı. Namibya’da yayınlanan New Era Gazetesi’nin haberine göre, Türk yetkililer onu Nijeryalı bir uyuşturucu kaçakçısıyla karıştırmışlardı.

‘Soyup, dövdüler’

Hatta gazeteye göre Harper, Türk görevlilerce tartaklanmış ve üzerinin aranması için soyunmaya zorlanmıştı. Daha sonra Nijeryalı uyuşturucu kaçakçısı olmadığı ortaya çıkan Harper’ın bu kez Türkiye’ye giriş vizesi olmadığı için pasaportuna el kondu. Daha sonra da sınırdaki yetkililer onun pasaportunu “kaybettiklerini” açıkladı. Bunun üzerine öfke patlaması yaşayan ve Türk yetkililerle tartışan Teopolina Harper ve 65 yaşındaki İngiliz eşi David Harper, Namibya’dan pasaport gelinceye kadar Gaziantep’te gözetim altına alındı.

Fokçu Türk’ün konuğu

İddiaya göre Teopolina Harper polislerle tartıştığı için beş gün boyunca temizleme suyunun bile olmadığı koşullarda gözaltında tutuldu. Olayı haber alan Namibya Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye’de temsilcilikleri olmadığı için Berlin’deki Namibya elçiliğini görevlendirildi. Burada hazırlanan bir pasaport bir Türk görevli aracılığıyla Teopolina Harper’a gönderildi. Namibya hükümeti ayrıca 2019’a kadar Namibya’da avlanmasına izin verilen bir milyon fokun tüm haklarını elinde tutan Türk işadamı Hatem Yavuz’dan konuyla ilgilenmesini rica etti. Harper’ın başından geçenlerin Namibya’nın Türkiye’de bir temsilciliği olması halinde engellenebileceğini söyleyen Yavuz ise, Harper’ları Namibya’dan gerekli seyahat belgeleri gelene kadar konuk ettiğini söyledi.

Gaziantep’te The Terminal

TOM Hanks 2004 tarihli “Terminal” adlı filmde Krakojya adlı hayali bir Doğu Avrupa ülkesinden gelip New York’taki JFK havaalanında mahsur kalan Viktor Navorski adlı bir göçmeni canlandırmıştı. Ülkesi dağıldığı için diplomatik temsilci bulamayan Navorski ABD’ye kabul edilmez. Ancak ABD’den de gönderilemez. Bu durumda statüsü belirleninceye kadar havaalanında kalması söylenir.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle