Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nalçik’te ölü sayısı 123’e çıktı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kendilerini ‘mücahit gerillalar’ olarak tanıtan ‘Kafkas Cephesi’ çetelerinin, Kuzey Kafkaslar bölgesindeki Kabardin-Balkar özerk cumhuriyeti başkenti Nalçik’e düzenledikleri kanlı baskının bilançosu yükseldi. Giriş çıkışa kapatılan 250 bin nüfuslu şehirden alınan son haberlere göre ölü sayısı 123 kişiye ulaştı.

  Rus güvenlik güçleri yetkililerin RİA ajansına yaptıkları açıklamalara göre saldırgan gruptan 80 militan ölü ele geçirildi, 27’si tutuklandı. Güvenlik güçlerinden 19 kişi hayatını kaybederken, sivil halk arasındaki ölü sayısı 24’e yükseldi. Nalçik hastanelerinde 120 yaralı bulunduğu bildirildi.

  SOKAĞA ÇIKMAYIN

  Zırhlı araçların da katıldığı dün sabahki operasyonda, 3. Nalçik polis karakoluyla hediyelik eşya mağazasında bulunan toplam 10 militan öldürüldü. Rehin tuttukları kişilerden ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi. Militanların aralarında Çeçen, İnguş, Kabardin Balkar, Dağıstanlı, Osetyalı ve daha birçok milletten kişiler bulunduğu öğrenildi.

  Çatışmalar dün öğleden sonra da devam etti. Sivil halka radyo ve televizyon aracılığıyla yapılan duyurularda evlerinden sokağa çıkmamaları tavsiye edilirken, Kabardin-Balkar özerk cumhuriyetindeki tüm okullar Pazartesi’ye kadar kapatıldı. Bugün yas tutulacak olan şehirde mağaza ve fabrikaların da ikinci bir emre kadar açılmayacağı duyuruldu.

  Çeçen direnişçiler, ‘Kafkaz center’ adlı internet sitesinde ‘Kafkaslar barut fıçısına dönecek diye biz Putin’i uyarmıştık. Mashadov’un sözlerini ciddiye almadı’ diye yazdılar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı