GeriDünya Nakit lütfen
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nakit lütfen

Nakit lütfen
refid:10025466 ilişkili resim dosyası

Ukrayna’dan Kenya’ya tank ve mühimmat taşıyan bir gemiyi Somali açıklarında rehin tutmaya devam eden korsanlar, AP ve NYT başta olmak üzere dünya medyasına uydu telefonuyla röportajlar veriyor.

UKRAYNA’dan Kenya’ya 33 adet Sovyet yapımı T-72 tankı ve çok sayıda silah ile mühimmat taşırken geçen perşembe günü Somali açıklarında korsanlarca kaçırılan "MV Faina" adlı şilep, yarım düzine ABD savaş gemisinin Hint Okyanusu’nda süren kuşatmasına rağmen hala rehin. Rus ve Ukrayna vatandaşı 21 mürettebatı ile birlikte gemiyi alıkoyan Müslüman korsanlar, dünya medyasına uydu telefonlarıyla röportajlar veriyor.

New York Times Gazetesi, Somalili korsanların sözcüsü Sugule Ali ile görüştü. Sugule Ali, Ukrayna gemisinin büyük olduğunu görünce fidye almak amacıyla küçük tekneleriyle bordaladıklarını, içinde tank olduğunu önceden bilmediklerini söyledi. Buna karşın, gemiyi ararlarken tankları ve silahları bulunca şaşırmadıklarını belirten Ali, "Bu denizlerde olup biten herşeyi biliyoruz. Sularımıza çöp döken, yasadışı balıkçılık yapan, burada her türlü kirli işi
/images/100/0x0/55eaa934f018fbb8f88e9af2
yürüten insanları görüyoruz" dedi.

İşimiz ’Sahil Güvenlik’

Ali, NYT muhabirinin, silahları Somali’deki direnişçilere satıp satmayacakları konusundaki soruya, "Hayır. Bu silahların Somali’de kimsenin eline geçmesini istemeyiz. Somali bu silahlar yüzünden yıllardır büyük bir yıkımın acısını çekti. Kaosun sürmesine izin vermeyiz. Sadece para istiyoruz" diye konuştu.

Kendilerini korsan olarak görmediklerini ve tek isteklerinin "aç karınlarını doyurmak olduğunu" ifade eden Ali, parayı nakit olarak istediklerini ve başka bir ödeme yöntemini kabul etmeyeceklerini vurguladı. Ali, "20 milyon dolar karın tokluğu için biraz fazla değil mi" şeklindeki soruya, şu yanıtı verdi:

"Çok kalabalığız. Parayı eşit şekilde bölüşeceğiz. Planımızda herhangi birini öldürmek yok. Rehin aldığımız mürettebata insanca davranıyor, beraber yemek yiyoruz. Tutuklanmaktan veya ölümden korkmuyoruz. İnsan bir kez ölür. Biz korsan değiliz, sadece kendi denizlerimizde devriye geziyoruz. Sadece yasadışı işler yapan gemileri kaçırıyoruz. Bizi bir tür sahil güvenlik olarak görebilirsiniz. İsmimiz, Merkez Bölge Sahil Güvenliği."

Korsan bayramı

SOMALİLİ korsanların sözcüsü Sugule Ali, Associated Press haber ajansına uydu telefonuyla verdiği röportajda, Ramazan bayramını, kaçırdıkları gemide kutladıklarını söyledi. Gemideki korsanlar arasında çıkan anlaşmazlık sırasında üç korsanın vurularak öldüğü iddialarını yalanlayan Ali, "Gemide mutluyuz ve bayramı kutluyoruz. Hiçbir şey değişmedi. Tek bir konuda bile tartışmadık" dedi. Ali, gemide "normal insanlar gibi" pilav, et, ekmek ve spagettiyle beslendiklerini kaydetti.

Şifreli mesaj

Bu arada kaçırılan geminin mürettebatından olduğu bildirilen Vladimir Nikolskiy adlı Rus vatandaşı, Moskova ile gizlice telefon bağlantısı kurmayı başardı. Bir Rus internet sitesinin yayınladığı konuşma dökümüne göre, Rus denizci, şifreli bir mesaj gönderdi. Mesajda, "foklar" ifadesi üç kez kullanılıyor. Bunun, Rus amfibi timinin gemiye operasyon düzenlemesi gerektiği yönünde üstü kapalı bir istek olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, kaçırılan şilebi kuşatan ABD ve AB savaş gemilerine, yakında Rus fırkateyni de eklenecek. Ancak bölgeye gitme talimatını geçen hafta alan Nüstraşimi adlı tam teşekküllü savaş gemisinin Somali’ye varması bir haftayı bulacak. Rus fırkateyninin, ABD ve AB gemilerinin aksine korsanlarla müzakere etmeden güç kullanabileceği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle