GeriDünya Myanmar'daki kasırgada Türk şehitliği zarar gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Myanmar'daki kasırgada Türk şehitliği zarar gördü

Myanmar’da meydana gelen ve binlerce insanın yaşamını yitirdiği Nargis kasırgasında, bu ülkede bulunan Türk şehitliğinin de zarar gördüğü ortaya çıktı. Türk Kızılay’a şehitlikteki hasarın yanı sıra bu ülkeye 600 bin dolar yardımda bulunacak.

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile görüşmek için Başbakanlık Merke Binaya gelen Kızılay Başkanı Tekin Küçükali binadan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kasırganın ardından bin 500 şehidin bulunduğu Türk şehitliğinin zarar gördüğünü belirten Küçükali, Türkiye’den bir heyet gönderdiklerini ancak Myanmar’da askeri bir düzen olduğu için bu heyetin Myanmar’a ulaşmadığını, heyetin Endonezya’nın başkenti Cakarta’da beklediğini söyledi. Küçükali, hasarın tespit edilmesi için ODTÜ Mezunlar Derneği ile protokolleri gereği bu dernekten 4 kişilik bir heyetin görevlendirildiğini ve hasarın Türkiye tarafından karşılanacağını açıkladı.

Dünyadan hiçbir yardım kuruluşunun da Myanmar’a giremediğini ifade eden Küçükali, “Biz de beklemedeyiz. İlk olarak su, ilaç ve bebek maması yardımı yapacağız. Burası ile ilgili 600 bin dolar para hazırladık. Türkiye olarak imkanlarımız bu kadar” dedi.

MYANMAR’DAKİ TÜRK ŞEHİTLİĞİ

Birinci Dünya Savaşı’nda Suriye, Filistin ve Yemen cephelerinde savaşan Türk askerlerinden İngiliz birliklerine esir düşen 12 bin asker o dönem İngiltere sömürgesi olan Myanmar’daki imar çalışmalarında kullanılmak üzere buraya gönderildiler. Yol, kanal, gölet işlerinde çalıştırılan bu esirlerin bir kısmı 1918 tarihli Mondros Antlaşması sonrası geri dönerken bir kısmı da ağır çalışma koşulları, iklim şartları ve salgın hastalıklar sonucu orada yaşamını yitirdi. Myanmar’da yaşamını yitiren Türk askerleri için şehitlik bulunuyor. (ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle